Serra Yılmaz öldü mü yaşıyor mu? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Serra Yılmaz Kimdir

13 Eylül 1954 tarihinde İstanbul'da, Semih Tuğrul ile Mualla Hanım'ın kızları olarak doğan Serra Yılmaz, çocukluğunda evde Fransızca ve Türkçe dillerini babası ve dedesi aracılığıyla öğrendi. Paşazade bir aileden gelmektedir.

Eğitim hayatına Nişantaşı'ndaki "Nilüfer Hatun" ilkokulunda başlayan Yılmaz, daha sonra anneannesinin yanında bulunduğu Suadiye Taş Mektep'te eğitim gördü. 1965 yılında ailesiyle birlikte Cihangir'e taşındılar.

Saint Pulcherie ve Saint Benoit liselerinin ardından Fransa'da Caen Üniversitesi'nde psikoloji bölümünden mezun oldu. Tiyatro kariyerine Fransa'da, sonradan Fransız Kültür Bakanlığı tiyatro sorumlusu olan Robert Abirached'den aldığı derslerle başladı.

1977-1979 yılları arasında Dostlar Tiyatrosu'nda sahneye çıktı ve Fransızca ve İtalyanca'dan simultane çeviri konusunda profesyonelce çalışmaya başladı. 27 Kasım - 1 Aralık 2006 tarihleri arasında Papa XVI. Benedictus'un Türkiye ziyaretinde çeviri yapmasıyla daha geniş kitleler tarafından tanındı.

Tiyatro, sinema ve dizi oyunculuğunun yanı sıra simultane çevirmenlik de yaparak uzun yıllar geçirdi. 1988 yılında çevirmenlik kariyerine tesadüfen başladı ve Avrupa Parlamentosu'ndan işadamlarına kadar pek çok önemli kişinin toplantılarında çeviri yaptı.

Sinema ve dizi filmlerde rol almanın yanı sıra İtalyan sinema dünyasında da tanınmaktadır. Ferzan Özpetek'in filmleri ve Tarkan'ın klibinde de yer aldı.

1977 yılında Dostlar Tiyatrosu'nda tanıştığı Levent Yılmaz ile on yıl süren bir evlilik yaşadı ve bu evlilikten Ayşe Yılmaz adında bir kızları oldu. Ayrıca, 28 Kasım 2014 tarihinde Türkiye'ye gelen Papa I. Franciscus'un ziyaretinde çevirmen olarak görev aldı.

Serra Yılmaz Yaşıyor Mu

Serra Yılmaz, bugün itibarıyla aramızda ve sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Oyunculuk ve yönetmenlik kariyerine aktif olarak devam etmekte, sanat dünyasındaki varlığını sürdürmektedir. Son zamanlarda dikkat çeken bir performansı, İtalya'da sahne aldığı yeni bir tiyatro oyununda sergilemiştir. Bununla da kalmayıp, İtalyan Vanity Fair dergisinin kapağında yer alarak uluslararası alanda da tanınırlığını artırmıştır.

Serra Yılmaz, uzun yıllardır sinema, dizi ve tiyatro alanlarında başarılı işlere imza atmış bir isimdir. Hem Türkiye'de hem de yurtdışında birçok projede yer almış ve bu sayede geniş bir hayran kitlesi edinmiştir. Sahip olduğu yetenek ve deneyimle, sanat dünyasındaki etkisini sürdürmekte ve gelecek projelerle adından söz ettirmeye devam etmektedir.

Editör: Deniz İnal