Eğitimci ve Sosyolog Büşra Çelik Biçer, şiddetin artması ve nedenlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şiddetin tanımının farklı biçim ve içeriklerde yapmanın mümkün olduğunu belirten Eğitimci ve Sosyolog , Büşra Çelik Biçer“Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) şiddeti fiziksel gücün tehdit yoluyla ya da doğrudan kendine ya da başkasına, bir gruba ölüm, psikolojik zarar, gelişme bozukluğu ile sonuçlanan ya da sonuçlanması mümkün olarak uygulaması olarak tanımlar. İş yerlerindeki şiddet ise çalışanlarla ilgili saldırı, istismar hatta mobingler şiddet olarak tanımlanmaktadır. Sosyolog açısından şiddet algısı da çok sayıda değişken tarafından çözümlenmektedir.” dedi.

En büyük neden toplumsal çözülmeler

Son zamanlarda şiddetin artma nedenlerine değinen Biçer “Yetiştirilme tarzı, stresli yaşam, gelecek kaygısı, eğitim düzeyi ve daha niceleri sıralanabilir. Biz sosyologlara göre şiddetin artmasının en büyük sebeplerinden biri ise toplumsal çözülmelerdir, diyebiliriz. Artan göçler, ekonomik zorluklar, aile yapısının zayıflaması, toplumsal değerlerin yok olması gibi etkenler şiddete meyili arttırıyor, sarpa sarıyor.”

Çözüm toplum bilinci

Sosyolog Biçer, “Özellikle toplumsal kimliksizleşme yani artan göçler sonrası kendi kültürü dışına çıkmış bireylerin desteklenmemesi sonucu anlamsızlığa düşmüş, yabancılaşmış bireylerin oluşması… Bu yabancılaşma, yalnızlık hissi acizlik duygusuna neden olmakta ve başka bir gruba şiddet uygulayarak kimlik kanıtlama algısı oluşturmuştur, diyebiliriz. Ayrıca insanların hayat kaygıları, tahammülsüzlüğe, empati duygusunun bitmesine de neden olmuştur.” dedi.

Biçer, “Çözüm nedir sorusuna baktığımızda çözüm toplumsal bilinçlenmenin olması ve insan değerlerinin içselleştirilmesi olarak söyleyebiliriz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

ÖZEL HABER/ZEYNEP TELCİ

Sağır Kültürü Hakkında Yanlış Bilgiler Farkındalığı Engelliyor Sağır Kültürü Hakkında Yanlış Bilgiler Farkındalığı Engelliyor

Editör: Zeynep Telci