Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz; vatandaşların kurbanlık hayvan seçerken dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Hayvanı İnternetten Sorgulayabilirsiniz

Kurbanlık hayvanların tüm bilgilerinin 'TARIMCEBİMDE' uygulaması üzerinden sorgulanabildiğini belirten Müdür Yılmaz; “Kurbanlık hayvanın, deve için beş, sığır ve manda için iki, koyun ve keçi için bir yaşını doldurması gerekir. Bunun yanında koyun semizlik ve gösteriş olarak bir yaşındakilerle aynı olursa altı ayını tamamladıktan sonra da kurban edilebilir. Kurbanlık olarak seçilecek hayvanların sağlıklı olması önemlidir. Hayvanların bakışları canlı olmalı, ishal, herhangi bir yerinde şişkinlik ve akıntı olmamalıdır. Ayrıca sürdürülebilir bir hayvancılık için damızlık dişi hayvan varlığının arttırılması gerekmekte olup, bu amaçla damızlık vasfı taşıyan dişi hayvanlar kesilmemeli, kurbanlık olarak erkek hayvanlar tercih edilmelidir. Vatandaşlarımız kurbanlık hayvan seçerken küpesinin olup olmadığına dikkat etmelidir. Kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaş bilgileri Bakanlığımızca geliştirilen 'TARIMCEBİMDE" isimli mobil uygulamadan, küpe numarası ile sorgulanabilmektedir" dedi.

Veteriner raporu olmak zorunda

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle İlimizde ve Ülkemizde hayvan hareketlerinde artışlar meydana geldiğini belirten Yılmaz; “ Büyükbaş hayvanların il içi sevklerinde kulak küpelerinin ve pasaportlarının, iller arası sevklerinde ise bunlara ilaveten veteriner sağlık raporunun bulunması zorunludur. Küçükbaş hayvanların il içi sevklerinde ise kulak küpelerinin ve nakil belgesinin, iller arası sevklerinde yine bunlara ilaveten veteriner sağlık raporunun bulunması zorunludur. Ayrıca, kesilen kurbanlık hayvanların kulak küpeleri ve hayvan pasaportları en yakın İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne 7 gün içinde teslim edilmelidir" şeklinde konuştu.

Hayvana eziyet edilmemeli

Kurbanlık hayvanların, Tarım ve Orman Bakanlığından Şartlı Onay/Onay Belgesi almış kesimhaneler ile Kurban Hizmetleri Komisyonlarının belirlediği kesim yerlerinde kesilmesi cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık kesiminin yapılmaması gerektiğini söyleyen Müdür Yılmaz; “Hem hayvan refahı hem de kaliteli kurban eti için nakliye sonrası kesimden önce hayvanlar 9-24 saat dinlendirilmelidir. Yeterince dinlendirilmeyen, eziyet edilen ve strese sokulan hayvanlardan elde edilen etlerin kalitesi ve dayanma süresinin azalacağı bilinmelidir. Kesimde ortaya çıkan atıklar çevre temizliği ve buna bağlı olarak insan sağlığı açısından ortalık yerde bırakılmamalı, rasgele etrafa atılmamalı, göl ve akarsulara, kanalizasyonlara karıştırılmamalı, hayvanların yemesine ve çevreye yaymasına izin verilmemeli, çöp bidonlarına atılmamalı, kokusu etrafı rahatsız etmemeli, derin çukurlar açılarak gömülmelidir" ifadelerini kullandı.

Veterinerler sahada olacak

Kurban bayramı boyunca nöbetçi veteriner hekimlerimiz tarafından ilimiz genelinde her türlü tedbirin alınacağını söyleyen Yılmaz, "Kurban bayramı öncesi ve bayram süresince her türlü kontrol ile denetimleri yapmak ve ihbarları değerlendirmek üzere İl/İlçe Müdürlüklerimizde nöbetçi Veteriner Hekimlerimizin sürekli sahada olacağını belirtti. Haber merkezi

Kurban Bayramı Öncesi Ordu Tarım ve Orman Müdürü'nden Önemli Tavsiyeler Kurban Bayramı Öncesi Ordu Tarım ve Orman Müdürü'nden Önemli Tavsiyeler

Editör: Soner Özdemir