31 Mart yerel seçimleriyle Altınordu Taşbaşı Mahalle Muhtarı Seçilen İlker Saka, doğduğu ve büyüdüğü mahalle olan Taşbaşı için projelerinin olduğunu ifade etti.

İlk hedef turizmi canlandırmak

Dededen kalma bir evde yaşadığını, 100 yıldır bu mahallede olduğunu ve buranın yerlisi olduğunu belirten İlker Saka, “15 yıl bankacılık sektöründe hizmet verdikten sonra mahallemde muhtar olmaya karar verdim. Geçen dönem 7 oyla kaybettiğim seçimi bu dönem mahallemizin takdiri ile kazandık. Burası, Taşbaşı Mahallesi Ordu’nun en eski mahallelerinden bir tanesi. Eskiden Rumların yaşadığı, koruma altındaki bir sit bölgesi. Benim buradaki ilk hedefim turizmi canlandırmak, turizmle ilgili çalışmalar yapmak.

Saka Butik Otel eski bir Rum eviydi, burayı otel-restoran olarak hizmete açtım. Bu tür tarihi evleri kültür, sanat etkinlikleriyle veya otel-kafe tarzıyla duyurmak, mahalleye turistleri çekmek hedefim. Burası insanların Ordu’ya geldiği zaman ilk gördüğü bir mahalle. Kilisemiz var, bir tarihi özelliği var. Bu tür tarihi dokuları hayata kazandırmak hedefim.” dedi.

Mahallenin denize ulaşımı engellendi

Mahallenin bariz, göze batan sorunları olmadığını söyleyen Muhtar Saka, “Yerleşik bir mahalle; imara kapalı, öyle bir yapı-imar sorunu yok. Gözlemlediğim sorun, sahildeki refüjler demir parmaklıklarla kapatılarak Taşbaşı Mahallesi sakinlerinin denize ulaşımı kesildi. Komisyonun ortak aldığı karar ile kapatılan yolun oraya bir üst geçit veya yay geçidi yapılması ilk hedefimiz. Şu an mahallemizdeki ilk sorunlardan bir tanesi bu.

Mahallemizdeki alt yapıdan kaynaklı sorunları da düzenledik. Bozuk olan yolların tamiratı yapıldı ve kaldırım sorunları halledildi. Mahallemiz hem asayiş hem imar yönünden çok sorunlu bir mahalle değil. Sıtkı Can Caddesi’nde park problemi vardı, oraya dubalar koyarak trafik sorununu, kaldırım işgalini kısmen çözdük.” diye belirtti.

Mahalleye seyir terası yapılacak

Belediye ile yapacağı ortak projelere değinen İlker Saka, “Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in Taşbaşı’ndan Boztepe’ye merdiven şeklinde bir yürüyüş yolu projesi vardı. Bu muhtarlık dönemimde bu projeyle ilgili ve diğer büyük projelerle ilgili Hilmi Bey ile fikir alışverişinde bulunarak bu yolun merkezden değil de Taşbaşı Mahallesi’nden başlaması ve önceliğin buraya verilmesi ile ilgili istişarelerde bulunacağız.

Mahalleyi güzelleştirmek için, insanların buraya gelmesini cazip kılacak etkinliklerde bulunacağız. Burası zaten turistik bir bölge, kilisemiz var, dikkat çekiyor. Ordu’ya ilk gelen turistler gezi için bu tarafa geliyorlar, sakin de bir mahalle. Sahilden yamaca doğru bir yapılaşma olduğu için seyir terasları yapmak istiyorum. Mahallemiz, insanların her alandan, doğayla iç içe manzarayı izleyebileceği bir güzelliğe sahip. Mahallemizin belirlediğim üç dört noktasına, vatandaşların durup mola verip dinlenebileceği seyir terasları yapacağız. Bundan sonraki çalışmalarımız bu şekilde olacak.” diye konuştu.

ÖZEL HABER/MERVE TEPECİK

Buğra Gök: Üçüncü Dönemde de Hizmete Devam Edeceğiz Buğra Gök: Üçüncü Dönemde de Hizmete Devam Edeceğiz

Editör: Merve Tepecik