7 Temmuz’da yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yurtdışından getirilen telefonlardan alınan 6 bin lira tutarındaki harç 20 bin liraya çıkartılmıştı. E devlet sisteminde yaşanan yoğunluk ve aksaklık sebebiyle 7 Temmuz öncesi alınmış telefonlar için ödenen harçlar sisteme kaydedilmedi. Harçlara zam geldikten sonra sisteme işlenemeyen telefonlar için 14 bin lira daha harç ödemesi talep edildi diyen Torun Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Harçlara yapılan fahiş zamların adil vergilendirme ilkelerine uygunluğu halen tartışılmaktadır ancak kararın uygulama sürecinde çok sayıda mağduriyet ortaya çıkmıştır, 7 Temmuz ve öncesinde yurtdışından telefon getiren yurttaşlarımız o dönemdeki harç bedeli olan 6 bin lira tutarındaki ödemeleri yapmış olmalarına karşın E-Devlet sisteminde yaşanan yoğunluk ve aksaklıklar sebebiyle ödemelerini sisteme işleyememişlerdir. Harcı yatırdığı halde borçlu görünen yurttaşlarımızdan harçlara yapılan zam sebebiyle 14 bin lira daha yatırmaları talep edilmektedir.

İçerisinde bulunduğumuz teknoloji çağında cep telefonu temel ihtiyaçlardan birisi haline dönüşmüştür. Türkiye’de uygulanan ağır vergilerin cep telefonu fiyatlarını arşa çıkartmasından ötürü yurtdışından telefon almayı tercih eden yurttaşlarımıza harç zamlarıyla adeta ceza kesilmiştir. Bu ceza yetmezmiş gibi bin bir zorlukla harçlar zamlanmadan önce yurtdışından telefon getiren, harcını ödeyen ancak sistemsel sorunlardan dolayı telefonunu işletemeyen yurttaşlarımız mağdur edilmişlerdir. Devlet yurttaşını vergilendirmeyi bildiği gibi mağduriyetleri gidermeyi de bilmek zorundadır. Zamanında harcını yatırmış olan yurttaşlarımızdan 14 bin lira ek harç talep edilmesinden vazgeçilmeli, bu parayı haksız yere ödeyen yurttaşlarımıza bir an önce geri ödeme yapılmalıdır.”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Torun:

Bazı durumlarda sistem yatırılan parayı hiç görmeyerek 20 bin liranın tamamını talep ediyor. Mağdur yurttaşlarımıza parayı yatırdıktan sonra ilgili adli makamlara başvurmaları sonrasında fazladan yatırdıkları parayı geri alabilecekleri söyleniyor. Bu tam anlamıyla bir ciddiyetsizlik ve yurttaşı kale almazlık hali. E-devlette yaşanan sorun yüzünden yurttaş neden mahkeme kapılarında sürünsün?

CHP Milletvekili Seyit Torun Bakan Uraloğlu’na yönelttiği sorular:

1. 7 Temmuz’dan önce harç yatırdığı halde sistemsel sorunlar sebebiyle telefon kaydını yaptıramayan yurttaşlarımızın sayısı kaçtır?

2. 7 Temmuz’dan önce harç yatırdığı halde sistemsel sorunlar sebebiyle telefon kaydını yaptıramayan ve sonrasında kendilerinden talep edilen 14 bin lirayı ödemiş olan yurttaşlarımızın sayısı kaçtır?

3. Söz konusu mağduriyetleri sebebiyle Mahkemelere başvuran yurttaşlarımızın sayısını açıklar mısınız?

4. Söz konusu mağduriyetlerin giderilmesi için herhangi bir çalışma yürütülmekte midir? Haber merkezi

Seyit Torun Ordu Büyükşehir Belediyesi adaylığına yeşil ışık yaktı Seyit Torun Ordu Büyükşehir Belediyesi adaylığına yeşil ışık yaktı