Torun, kendi seçim bölgemizin sorunlarını, ülkemizin sorunlarını ama kendi seçim bölgemle ilgili her konuyu konuştuğumuzda mutlaka içinde fındık yer alır çünkü temel geçim kaynağımız, Karadeniz Bölgesi için de çok önemli, 500 bin insanı direkt, belki milyonlarca insanı da endirekt ilgilendirir. Ama yirmi iki yıllık iktidarınız, maalesef, hayal kırıklığından öteye gitmedi. FİSKOBİRLİK vardı, maalesef, etkisiz hâle getirdiniz, yerine TMO'yu koydunuz. "Acaba mübayaa yapacak mı, ne kadar olacak? Fiyat ne olacak?" diye beklentiler sürekli arttı ve her geçen gün, maalesef, göç hızlandı, fındık değersizleşti diye konuştu.

Bu Gidişle, Fındık da İthal Etmeye Başlarız

 Torun açıklamasını şöyle sürdürdü:

Fındığa destek olmazken bir de rekabet gücünü aldınız, dünya piyasasının yüzde 70'ini üretirken şimdi yüzde 60'lara kadar düştük. Hani, bu ülkede geçmişte: "Ot, saman ithal edilir mi? Et ithal edilir mi?" İnanılmazdı ama herhâlde bu gidişle fındığı da ithal etmeye başlayacağız. Bakın, birçok zararlısı var. Geçen yıldan bu yana da bir kokarca zararlısıyla uğraşılıyor. İki yıldır diyoruz ki: "Bununla mücadeleyi yapın." Tarım il müdürlükleri, Bakanlık üreticiye sadece ilaç ismi söylüyor "Bunu kullanın ve zararlıyı engelleyin." diyor. Yani bir kişinin, iki kişinin, belli bir kimsenin kullanmasıyla olacak iş değil ama üretici gene sıkıntılı.

Çiftçi Gübre Dahi Alamıyor

Fındığa bir doğrudan gelir desteği veriliyordu, 2014'ten bu yana 170 lira. Ya, elinizi vicdanınıza koyun Allah'ınızı severseniz! Yani mazot ne kadar arttı, işçilik ne kadar arttı? Bu 170 lirayı üreticiye destek olarak mı görüyorsunuz, sadaka olarak mı görüyorsunuz? Şu anda gübre mevsimi, vatandaş, üretici gübre alamıyor, fındığına sahip çıkamıyor. Ondan sonra da yapacağınız rekolte açıklamalarıyla gene fındığı her yıl olduğu gibi ucuz fiyattan elden çıkaracak gene el elde baş başta gene bir sonraki yıla hüsranla devam edecek.” Haber merkezi

Seyit Torun'dan maden karşıtı mücadeleye devam mesajı: Bu daha başlangıç! Seyit Torun'dan maden karşıtı mücadeleye devam mesajı: Bu daha başlangıç!