Ordu İl Jandarma Komutanlığınca ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarını azaltmak için sabit, seyir, radarla hız ve DRONE ile havadan trafik denetim ve kontrollerine aralıksız devam ediliyor.

Trafik kazalarını önlemek ve vatandaşlarda trafik bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla;

2023 yılı Ocak-Haziran dönemi içerisinde Ordu İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde trafik kazalarının önlenmesine yönelik yapılan denetimlerde (241.035) araç kontrol edilerek çeşitli suçlardan aranan (101) şahıs ile hacizli yakalamalı olarak aranan (67) araç yakalanmış, trafik kural ihlalinde bulunan (336) araç sürücüne hatalı sollamadan, (898) araç sürücüsüne hız sınırlarını aşmaktan, 443 araç sürücüsüne seyir halinde cep telefonu ile konuşmaktan, (523) araç sürücüsüne Emniyet Kemeri kullanmamaktan, 406 araç sürücüsüne sürücü belgesiz araç kullanmaktan, (130) araç sürücüsüne alkollü araç kullanmaktan işlem yapılmıştır. Denetimler esnasında bin 288 araç trafikten men edildi. 7 bin 556 Okul Servis Aracı kontrol edilerek, yönetmeliğe uygun olmayacak şekilde servis taşımacılığı yapan 63 araç sürücüsü hakkında cezai işlem uygulandı.

Drone ile denetim!

Ayrıca 2023 Ocak-Haziran döneminde 268 saat drone ile özel denetim faaliyeti yapıldı. 9 araç sürücüsüne seyir halinde iken cep telefonu ile konuşmaktan, 10 araç sürücüsüne emniyet kemeri kullanmamaktan, 8 araç sürücüsüne muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkmaktan, 3 araç sürücüsüne geçmenin yasak olduğu yerlerde önündeki aracı geçmek olmak üzere toplam 30 araç sürücüsüne yasal işlem yapıldı. 8 araç trafikten men edildi.

Trafikte farkındalık oluşturulması kapsamında ise 14 bin 085 sivil yol kullanıcısı ile 5 bin 848 öğrenciye trafik eğitimi verildi.

Jandarmadan esrar operasyon! Jandarmadan esrar operasyon!