Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesindeki Ampute Futbol Millî Takımı daha önce iki kez Avrupa şampiyonu olurken, İstanbul'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası'nda da şampiyon olmuştu. Başarıdan başarıya koşan Ampute Futbol Millî Takımı, Avrupa Şampiyonası'nde C Grubu'nda üç maçta üç galibiyet aldı. Turnuvadaki üçüncü ve son maçında İrlanda'yı 5-0'lık skorla mağlup eden Ampute Futbol Millî Takımı, adını Çeyrek Finale yazdırdı.

16 ülkenin katıldığı şampiyonada ilk maçında İsrail'i 6-0, ikinci karşılaşmasında Azerbaycan'ı 12-1 mağlup eden Ay-Yıldızlılar, İrlanda'yı da 5-0 yendi. Üç maçta 23 gol atan ve bu maçlarda sadece 1 gol yiyen Türkiye Ampute Milli Takımı Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek finale grup lideri olarak adını yazdırdı. Türkiye Futbol Federasyonu'nun "Türkiye Futbol Oynuyor" projesi kapsamında destek verdiği Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesindeki Ampute Futbol Millî Takımı, şampiyon olmak istiyor.

Teknik Direktör İsmail Temiz yönetimindeki Ampute Milli Takımı, çeyrek final müsabakasına 6 Haziran Perşembe günü çıkacak. 

Editör: Samet Karadağ