Türkiye savaşa girer mi? Türkiye’nin savaş uçağı var mı? İşte detaylar…

Türkiye Savaşa Girer Mi?

İran'ın İsrail'e yüzlerce kamikaze İHA ve füze fırlatması ile başlayan olaylarla hem dünyada hem Türkiye’de endişeler artmaya başladı. İnternette birçok kullanıcı üçüncü dünya savaşı olur mu, savaş Türkiye’ye de sıçrar mı diye merak ediyor. Peki, Türkiye savaşa girer mi? Uzmanlar bu konuda ne ediyor?

Türkiye'nin savaşa girmesi düşüncesi dahi son derece olumsuz bir durum olarak kabul ediliyor. 1914’te Osmanlı İmparatorluğu, İttifak Devletleri tarafından savaşa katılmış, savaşın sonunda mağlup olmuş ve topraklarının büyük kısmını kaybetmişti. Bu yenilgi imparatorluğun çöküşüne ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna yol açmıştı. 1939 yılında ise Türkiye 2. Dünya Savaşı’na girmemiş ve tarafsızlık politikası izlemişti.

Savaş Photo 1

İran, İsrail, Lübnan, Ürdün ve Yemen gibi ülkelerin dâhil olduğu savaşa jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye’nin dâhil olup olmayacağı merak ediliyor. İran-İsrail olayları Orta Doğu'da uzun süredir devam eden bir çatışma alanı olup bu bölgedeki gerginlikler, Türkiye'nin komşu ülkelerle ilişkilerini etkileyebilir ve Türkiye'nin de bu çatışmaya doğrudan veya dolaylı olarak dahil olmasına neden olabilir.

Türkiye’nin barışçıl bir politika izlemesi ve her türlü çatışma ve savaştan kaçınması öngörülüyor. Ancak, uluslararası ilişkilerdeki gelişmeler her zaman öngörülemez olduğundan da ne olacağı merak ediliyor.

Türkiye’nin Savaş Uçağı Var Mı?

İran'ın İsrail'e yüzlerce kamikaze İHA ve füze fırlatması ile başlayan olaylarla hem dünyada hem Türkiye’de endişeler artmaya başladı. İnternette birçok kullanıcı Türkiye’nin savaş uçağı var mı, Türkiye’nin kaç tane savaş uçağı var merak ediyor.

Türkiye'nin hem savaş uçakları hem de insansız hava araçları (İHA/SİHA) olduğu biliniyor. Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterindeki en çok sayıda savaş uçağı F-16'lardır. Daha eski bir model olan F-4 Phantom II de hala aktif olarak kullanılmaktadır. Milli Muharip Uçak (MMU) olarak da bilinen KAAN ise Türkiye'nin ilk yerli 5. nesil savaş uçağıdır. 2023 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmiştir ve geliştirme aşamasındadır.

Savaş Photo 2

Son yıllarda, özellikle Ukrayna-Rusya Savaşı'nda büyük bir ün kazanan Bayraktar TB2 dünyanın en etkili İHA'larından biri olarak kabul edilmektedir. Anka ise daha uzun menzilli ve daha fazla faydalı yük taşıyabilen bir başka İHA'dır. Aksungur, İHA'lardan daha büyük ve daha fazla yeteneğe sahip olan bir SİHA'dır.

İsrail İran savaşı Türkiye'yi etkiler mi? İsrail İran savaşı borsayı etkiler mi? İsrail İran savaşı Türkiye'yi etkiler mi? İsrail İran savaşı borsayı etkiler mi?