Altınordu Belediye Başkan Ulaş Tepe, yeniden inşa edilmek üzere yıkılan Ahmet Cemal Mağden Huzurevi bahçesinde bulunan Atatürk büstünün önünden fotoğraf paylaşarak, “Umuyoruz ki bu tarihi büst, yeni inşa edilecek alanın içerisinde daha güzel bir düzenlemeyle yerini korur.” Dedi.

Tepe: “Umarım yerini korur”

Yeniden inşa edilmek üzere yıkılan Ahmet Cemal Mağden Huzurevi bahçesindeki Atatürk büstü önünden fotoğraf paylaşan Başkan Tepe, “ Bu tarihi büst, 1945 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nde görevli mimar Prof. Dr. Arif Hikmet Holtay tarafından yapılmış ve bugünkü şadırvanın bulunduğu alana törenle (eski adıyla 19 Eylül Meydanı) dikilmiştir. 1990 yılına kadar burada kalan büst, daha sonra meydanda düzenleme gerçekleşince kaldırılmış ve son olarak bugünkü bulunduğu konuma yerleştirilmiştir. Umuyoruz ki bu tarihi büst, yeni inşa edilecek alanın içerisinde daha güzel bir düzenlemeyle yerini korur. Kaynak bilgiler ve görseller için yerel araştırmacılarımız Tansel Eribol ve Hüseyin Naim Güney’e teşekkürler.” İfadelerine yer verdi.

Büst 2

Öte yandan Ahmet Cemal Mağden huzurevi projesinde Atatürk büstüne ilişkin detay yer almazken, 79 yıllık büstün yeni huzurevi içinde yer alıp almayacağı de merak konusu oldu. Soner ÖZDEMİR

Büst 3

Ulaş Tepe, 19 Mayıs Mesajı Yayımladı Ulaş Tepe, 19 Mayıs Mesajı Yayımladı

Editör: Soner Özdemir