2022 yılında Ünye Belediyesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı işbirliği ile kurulan serada park ve bahçe bitkileri üretimi anlamında kazanç elde ediliyor. Kurulduğu 2022 yılından bu yana hem istihdama katkı sunan, hem de Ünye Belediyesi’nin park ve bahçe bitkileri anlamında kendi kendine üretim yapmasına olanak sağlayan proje ile maliyette kâr sağlandı.

2024 yılı yaz dönemi verilerine göre yaz sezonuna hazırlık aşamasında 52 bin adet tohum dikimi yapılırken bu tohumlardan 47 bininin ise sağlıklı şekilde üretimi gerçekleştirildi.

Ünye Sera 3

Hali hazırda serada mevsimlik çiçek olarak 17 çeşit süs bitkisi, çalı gurubunda ise 50 çeşit üretim gerçekleştiriliyor. Yaz dönemi ile birlikte üretilen bu çiçek ve bitkiler Ünye’nin her noktasına dikilmesi planlanıyor.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Seramızda yaptığımız üretimlerle park ve bahçe bitkileri anlamında belediyemize yüzde 50’lere varan avantaj maliyeti kazandırmış olduk. Ünye’mizde hizmet noktasında konkasör şantiyelerimizde yol üretimi anlamında maliyetlerimizi üçte bire düşürdük. Her alanda yaptığımız üretimlere daha az maliyetle çok daha fazla hizmet üretmenin mutluluğun yaşıyoruz” dedi.

Haber merkezi

Ordu’nun Yöresel Ürünü Melocan Fındıkla Yarışıyor Ordu’nun Yöresel Ürünü Melocan Fındıkla Yarışıyor