Yapılan toplantı sonucunda Ünye Küçük Sanayi Sitesi’nde, 1/100.000 ölçekli çevre düzeni imar planı sorunu çözüldü. Sorunun çözülmesi esnafları sevindirirken Başkan Tavlı kısa sürede çalışmalara başlanarak Ünye’nin yeni sanayi sitesine kavuşacağını söyledi.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı yeni sanayi sitesinin 4 yıldır süren imar sorununa ilişkin Ankara Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda düzenlenen toplantıya katıldı.

Başkan Tavlı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Ünye sanayi sitesinin şu andaki yerleşik alanı 8 hektar. Yaklaşık 3 hektarlık bir genişleme alanı vardı. Fakat bizden önceki dönemde riskli alan ilan edilmesi ile beraber buradaki esnaflarımızla kendi işletmeleri ile alakalı bankaya teminat vermekte zorluk ve sıkıntılar çekilen bir süreç yaşanmıştı. Geçmişte sanayi sitesinin başka bir alana taşınmasıyla alakalı bir çalışma yapılmıştı. Ancak çalışma eksik başlatılmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda mevcut rezerv olarak düşünülen alanın herhangi olmadığını sadece o dönemde yapılan çalışma ve imar ile birlikte bölge sakinlerinin de konut alanı istemesi neticesinde açılan mahkeme sonucunda bakanlığın da bu konuda tasarrufunun bulunmadığından dolayı o alanın imarın tamamı iptal edilmişti. Yaklaşık 4 yıldır Çevre ve Şehircilik Bakanlığında sanayi sitemizin problemini çözecek alanla ilgili çalışmayı başlatmış ve sürdürüyorduk. Yaptığımız istişare ve mücadele sonucunda Allah’a şükürler olsun 41 hektarlık bir alanda Ünye Sanayi Sitesi’nin imar sorununu çözmüş olduk. 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı ile ilgili görüşmeleri tamamlayarak uzlaşıyı sağladık. Bundan sonraki süreçte Büyükşehir Belediyemizdeki 1/5.000 ölçekli ardından da Ünye Belediyemizdeki 1/1000 ölçekli imar planlarında ki değişiklik işlemleri olacak. Bunları da hızlı bir şekilde çözüme kavuşturup hem Büyükşehir Belediyemizin, hem Ünye Belediyemizin hem de sanayi sitesi kooperatifimizin taşın altına elini koyarak Ünye’mize yeni küçük sanayi sitesi kazandırması çalışması olacaktır. Sanayi sitemizin mevcut esnaflarının yanı sıra civar konutların altında esnafımız var. Bu esnaflarımızın da sanayi sitesine kavuşması için hep birlikte gayret edeceğiz.”

Küçük Sanayi Sitesini Çok Daha Fazla Önemsiyoruz

Başkan Tavlı Küçük Sanayi sitesini önemsediklerini belirterek, “Sanayi sitesinin OSB’den çok daha fazla önemsiyoruz. Çünkü burası hem istihdam sağlıyor hem de gençlerin kalfa ve usta olmaları için çıraklıktan başlayan serüvenle geleceğe hazırlanmasını sağlıyor” dedi. Haber merkezi

Ünye Kültür Merkezi 2024 Yılı ortasında tamamlanıyor Ünye Kültür Merkezi 2024 Yılı ortasında tamamlanıyor

Editör: Soner Özdemir