Ordu Ünye’de 6 yıldır yürütülen “Minik Eller Toprakla Buluşuyor” projesiyle toprağı ve tohumu sevebilecek nesiller yetiştiriliyor. Ünye Kaymakamlığı’nın himayelerinde, Ünye Belediye Başkanlığı, Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ünye Ziraat Odası iş birliği ile 2019 yılında imzalanan protokol sonrası başlatılan projenin bu eğitim öğretim döneminde 188 öğrenci projeye katılım sağladı.

Dünya Çiftçiler Günü kapsamında düzenlenen etkinliğe Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz ve Ünye İlçe Tarım Müdürü Ferda Yıldırım başta olmak üzere çok sayıda kişi katıldı.

Minik Eller Tarım 1

Toprak ve tarım sevdiriliyor

Ünye Ziraat Odası tarafından 15 dönümlük alanda yürütülen projeyle ilkokul çağındaki 3. ve 4. sınıf öğrencilerine küçük yaşlardan itibaren toprak ve tarımın sevdirilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında her yıl 3 okuldaki sınıf öğrencileri bu sera doğa sınıfından yararlanıyor.

Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, kurumların müşterek çalışmasıyla çok güzel bir işin ortaya çıktığını ifade ederek, “Organizasyon için Ziraat Odası başkanlığımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Kısa süre önce idrak ettiğimiz Çiftçiler Günü’nü tebrik ediyorum.” dedi.

Yerinde üretim çok kıymetli

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı yerinde tarımsal üretimin önemli olduğunu ifade ederek, “Ne kadar önemli olduğunu hep birlikte şahit olduk. Pandemi döneminde şahit olduk ki lojistik anlamda ulaştırma imkânların ortadan kalkmasıyla birlikte eğer tarımı kendi alanında, kendi yakınınızda ürettiğinizde karnınızı doyurma imkânınız var. Oradaki teknolojik anlamda ürettiğiniz hiçbir şeyin o süreç içerisinde işe yaramadığına şahit olduk. Bu şu demek oluyor yerinde üretim çok kıymetli.” dedi.

Minik Eller Tarım 2

Tavlı, “Bir tarım ülkesi olarak çocuklarımızın bir tohumun nasıl meyve ve sebzeye dönüştüğüne şahit olmaları ve bunun yetişme şartlarını izleyerek toprağı sevmeleri ve enerjilerini atmaları sağlamak adına ciddi anlamda güzel bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Gençlerimize toprağı ve tarımı sevdirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Tarımsal alanda rekor üretim

Açıklamalarda bulunan Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, son yıllarda yaşanan gelişmelerin tarım sektörünün önemini bize bir kez daha hatırlattığını vurguladı. Türkiye olarak bu süreçte üretimin arttırılması noktasında önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Kemal Yılmaz, “Biz bu süreçte tarımsal üretimin arttırılması noktasında önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bitkisel üretimde Cumhuriyet tarihinin rekorları kırıldı. Geçtiğimiz yıl gerçekten rekor bir üretim gerçekleştirildi ve bu üretim her sene artarak devam ediyor.” diye ifade etti. Kemal Yılmaz, çocukların gelecekte ülkemizin gıda güvenliğinin sağlanması noktasında çok önemli roller üstleneceğini vurguladı.

Minik Eller Tarım 3

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz ise yaklaşık 6 yıldır yürüttükleri projeden 188 öğrencinin yararlandığını açıklayarak, “Bu sene Ziraat Odası Başkanlığımızla birlikte bir eğitim sınıfı oluşturduk. Öğrencilerimiz ilk önce teorik bilgileri sınıfta öğrendikten sonra alanda uygulamalar yapıyorlar. Bizler bu sayede öğrencilerimize Ziraat Mühendisliğini de çiftçiliği de hatırlatmış oluyoruz, çocuklarımızı toprakla buluşturuyoruz. Önümüzde ki yıllarda uygulamaya devam edeceğiz.” dedi.

“Topraklarımız bereketli”

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Türkiye’nin tarım ülkesi olduğunu ifade ettiği konuşmasında, “Hem Ünye’de hem Ordu’da olduğu gibi Türkiye’de çok kıymetli bereketli topraklar mevcuttur. Biz bu verimli topraklardan bereket fışkırtmak durumundayız. Ülkemiz ve dünyanın gıda güvenliği sıkıntısı durumuna düştüğünü herkes görmektedir. Dolayısıyla biz de Ünye Ziraat Odası olarak elimizden geldiğince bu verimli topraklarda bereket fışkırtabilecek, bereketli topraklardan bereketli ürünler yetiştirebilecek buna katkı sağlayabilmek adına, toprağı ve tohumu sevebilecek kişiler yetiştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Minik Eller Tarım 4

Konuşmaların ardından öğrenciler ve katılanlarla birlikte seralar gezildi, üretilen ürünler incelendi.

Fatsa’da Anaokulu Çocukları Çilek Dikti Fatsa’da Anaokulu Çocukları Çilek Dikti

Editör: Merve Tepecik