Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Okay Memiş, Ordu ve Giresun!'da aşırı yağışların yol açtığı felaketin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Son günlerde bölgeyi etkisi altına alan şiddetli yağışlar, dere taşmalarına ve sel felaketlerine neden oldu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, vatandaşlara aşırı yağışlarda dere yataklarından uzak durmaları konusunda uyarıda bulundu. Memiş, "Yeter ki can kaybı yaşamayalım. Yeter ki cana bir şey gelmesin. Oluşan hasarları Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, hükümetimiz ve devletimizin imkanlarıyla giderebiliriz. Ama can kaybının telafisi yok" dedi.

Memiş, Giresun'da yaptığı açıklamada, Samsun ve Ordu için Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından turuncu alarmla aşırı yağış ikazında bulunulduğunu hatırlattı. Riskli bölgelerdeki vatandaşlara gerekli ikazların yapıldığını belirten Memiş, "Maalesef Ordu'da bir teyzemiz hayatını kaybetti" dedi.

Memiş, Muş'un Malazgirt ilçesinde de bir vatandaşın hayatını kaybettiğini ve Erzurum'un Tekman ilçesinde 4 kişinin yaralandığını ifade etti.

Su debilerine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Memiş, "15 santimetre yüksekliğindeki bir suda karşıya geçmek isterseniz, su debisi sizi sürükleyebilir. Vatandaşlarımız göz kararıyla 'ben bu sudan karşıya geçebilirim' diye düşünmesin. Birçok can kaybı bu şekilde olabiliyor" diye uyardı.

Memiş, vatandaşlardan aşırı yağışlarda dere yataklarından uzak durmalarını tekrar isterken, "Oluşan hasarları telafi edebiliriz ancak can kaybının telafisi yok. En önemli olan can kaybı yaşanmaması" dedi.

Karadeniz'deki riskli dere yataklarının ıslahı için proje başlattıklarını anlatan Memiş, "DSİ ile protokol yaptık. Tüm bu böldeki derelerin iş makineleriyle temizlenme işlemleri devam ediyor. Bu çalışmalar ile can kaybının önüne geçmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Fatsa’da Sağanak Su Baskınlarına Neden Oldu Fatsa’da Sağanak Su Baskınlarına Neden Oldu

Editör: Atakan Öztürk