Geçtiğimiz haftalarda ABD’nin New York eyaletinde yer alan bir Ortodoks Yahudi sinagogunun altında gizli bir tünel bulundu. Kan ve dışkı lekeli yataklar ile bebek puseti gibi birçok eşyanın çıktığı tünelin kapatılmaması için direniş gösteren Yahudiler ile polisler arasında arbede yaşandı. Yaşanan arbede sonucunda birçok Yahudi gözaltına alınırken iğneli fıçı internette aratılmaya başlandı. İşte kan donduran detaylar…

sinagog tünel

Tünellerin hangi amaçla kazıldığı ispatlanamasa da tünelden çıkarılan eşyalar, tünelin gizli olması, tünelin çıkışının mazgal olması gibi detaylar kullanıcıların iğneli fıçı hakkında daha da meraklanmasına yol açtı.

Nedir Bu Kan Donduran Gelenek?

Rivayete göre Yahudilerin, Yahudi olmayan çocukların kanını almak için kullandığı ‘iğneli fıçı’ geleneği çok eskilere dayanıyor. İçi iğnelerle kaplı olan fıçıya Yahudi olmayan çocuklar konulur ve fıçı yuvarlanmaya başlanır. Bir süre sonra fıçının musluğu açılır ve fıçıdaki kan ayinlerde kullanılmak üzere toplanır. Bu kanlar Pesah da denilen Hamursuz Bayramı’nda da kullanılırdı. Hamursuz Bayramı’nda bir hafta boyunca mayasız ekmek yapılır ve yenir. Rivayete göre bazı Yahudiler iğneli fıçıdan toplanan kanı bu bayramlarda ekmekle beraber tüketirdi. Bayram zamanı birçok çocuğun kaybolması ise bu rivayeti destekler nitelikte.

iğneli fıçı

Eski İspanya’da, hatta Osmanlı Dönemi’nde dahi rastlanan bu geleneğin kökeni bozulmuş Tevratlara dayandırılıyor. Bazı Yahudi tarikatları da insan kanı kullandıklarında Yehova katında daha üstün olduklarına inanmasından ötürü bu geleneği hala sürdürmeye devam ediyor.

Editör: Merve Tepecik