STSS'nin belirtileri arasında yüksek ateş, kusma, ishal, baş dönmesi ve kas ağrıları yer alıyor. Hastalığın ilerlemesi halinde ciltte döküntü, organ yetmezliği ve ölüm görülebiliyor.

Bilim İnsanları Nedenini Çözemiyor

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIID) tarafından yapılan açıklamada, virüsün nedeninin ve bu kadar hızlı yayılmasının sebebinin henüz bilinmediği belirtildi. NIID uzmanları, "Streptokokun şiddetli ve ani formalarının arasındaki mekanizmalar hakkında hala birçok bilinmeyen var ve şu an bunları açıklayabilecek aşamada değiliz" ifadelerini kullandı.

D F G B F G N M J H

Dünya Pandeminin Eşiğinde mi?

Virüsün dünya çapında yeni bir pandemiye yol açmasından endişe ediliyor. Uzmanlar, virüsün mutasyona uğrayarak daha da tehlikeli hale gelebileceğini ve kontrol altına almanın zorlaşabileceğini belirtiyor.

Virsüten Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Virüsten korunmak için kişisel hijyene dikkat etmek, kalabalıklardan uzak durmak ve maske takmak gibi önlemler alınabilir. Ayrıca, virüsün belirtilerini gösteren kişilerin en kısa sürede doktora başvurması gerekiyor.

Streptokok enfeksiyonu nedir?

Ağrılı ve kaşıntılı semptomları da olabilen bakteriyel bir enfeksiyondur. A Grubu Streptokoklar, genellikle ciltte veya boğazda bulunan bakterilerdir. Bazı durumlarda bu bakteriler boğaz ağrısı başta olmak üzere hastalığa da neden olabilir.

COVID-19'dan Daha Ölümcül Bir Virüs Tehlikesi - Davos'ta X Hastalığı Panik Yarattı - X Hastalığı Gerçek Mi?

Editör: Atakan Öztürk