İnsan vücudu için en faydalı spor yüzmedir. Çünkü vücudun her yanını çalıştırır(hareket). Dolasıyla vücudumuz hangi yaşta olursak olalım; çok antremanlı bir özelliği bünyesinde barındırır. Antremanı alan bünyemiz oldukça sağlıklı bir yaşamı bize kazandırır.

    Günümüzde yaşamın içinde bir şekilde suyla ilgili bir tehlike yaşıyabiliyoruz; yüzmeyi iyi seviyede biliyorsak, sorun olmadan  rahatlıkla kendimizi koruyabiliyoruz.  Suyla ilgili bir tehlike yaşadığımız zaman; hiç ummadığımız bir sonuçla ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bazen de eğer yüzmeyi bilmiyorsak; kolayca yapabileceğimizi sandığımız yüzme; çok kötü sonuçların içinde kalmayla  sonuçlanabiliyor. Daha kötüsü boğulup; gidebiliriz.  Bazen bulunduğumuz bölgede sulama kanalı, yer yer derin dere, ırmak, gölet, göl hatta deniz olabilir. Herhangi bir şekilde düştüğünüz zaman veya benzeri olaylarda; eğer iyi seviyede yüzmeyi biliyorsak; kendimizi kurtarır; sağlıklı bir noktadan sudan çıkabiliriz. O halde çocuk ve genç yaşlarda; iyi seviyede yüzmeyi öğrenmemiz; hayat içinde karşılaşabileceğimiz; suyla ilgili tehlikelere karşı biz korur. Özellikle yaz aylarında birer aylık dönemler halinde gideceğimiz yüzme kursları; kişisel anlamda bize yüzmeyi yeteri seviyede öğretebilir.

     Tüm Ülkemizde Gençlik ve Spor Bakanlığınca İl ve İlçelerde, hatta İlçe Belediyelerinde ve imkanı olan diğer kurumlarda yüzmeyi öğrenme kursları uygun ücretli veya ücretsiz şekilde düzenlenebilir. Böylece hem sporu uygulayan sağlıklı bir nesil yetişmiş olur; hem de suyla ilgili herhangi bir tehlikeyle karşılaştığımızda; yüzmeyi bildiğimiz için; problemle karşılaşmadan; kendimizi koruruz.