AKP kadrolarının dere, orman çevre tahribatın bedelini ödüyoruz.” Diyen CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel dün katıldığı bir TV programında Perşembe Yaylası’na dair uyarılarda bulundu.

Ordu'nun %74'ü maden alanı ilan edildi

“Buraya kazma vuran vatan hainidir” şeklinde konuşan Adıgüzel, şu ifadelere yer verdi:

Siyanürle işletilen altın madenleri ile ilgili çok ciddi bir terör var. Türkiye emperyalist maden kartellerinin işgali altında.  Ordu'nun %74'ü maden alanı ilan edildi. Bu konuda Türkiye'de 2. durumda. Fatsa'daki altın madeninde İliç benzeri bir olay yaşanmasın diye büyük mücadele verdik ve bu süreçte kapattırabildik.  Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı ilan edilmesinin bu madenleri devam ettirebilme adına olduğunu düşünüyorum. Ordu Perşembe Yaylası'nda menderesleriyle ünlü cennet bir vahamız var. Sadece Türkiye'nin değil dünyanın göz bebeği. Buraya siyanürle altın için ruhsat verdiler. Geçtiğimiz gün mera komisyonu reddetmişti. Ancak siyasi baskı ile mera komisyonuna kararını değiştirttiler.

Ordu halkı buna müsaade etmeyecek

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nden ve Çevre Şehircilik Bakanlığından destek görüyor. Oraya kazma vurulduğu an Türkiye turizm cenneti bir yeşil vahasını kaybedecek. Bu cennet yeri yeşil Fatsa'nın göbeğindeki sarı çıban gibi yapmak istiyorlar. Ordu halkı, Aybastı halkı, Türkiye halkı buna müsaade etmeyecek.  Perşembe Yaylası'ndaki bu turizm alanından oradaki halkın çok büyük bir geliri var. Doğru bir planlama ile daha da çoğaltılabilir. Bütün Ordu kamuoyu biliyor ve ben de buradan iddia ediyorum ki; buranın turizm potansiyeli o altın madeninden yüzlerce kat daha fazla. Irmağının akışına ölürüm Türkiye'm deyip de beni bu ırmağı korurken tek başıma bırakmayacaksın orada. MHP'li ve AK partili milletvekilleri gelecek burada yanımda duracak.” Haber merkezi

Adıgüzel’den Bakana: İktisatçı ve Tarikatçı Adıgüzel’den Bakana: İktisatçı ve Tarikatçı

Editör: Soner Özdemir