AFAD Başkanı Memiş, Ordu'da sel felaketi öncesi AFAD, Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurumlar tarafından alınan tedbirlerin can kaybının önlenmesinde önemli rol oynadığını vurguladı. Memiş, "Ordu'da dün ve bugün için turuncu alarm verilmişti. Dün Samsun'daydık. Orada herhangi bir can kaybı olmadan bu turuncu alarm atlatılmış oldu. Ordu'da da dün itibar ile sarı ikaz verilmişti. Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve diğer paydaşlarımız ile Ordu'da güçlü bir tedbir alındığını gördük. 500'ün üzerinde personel ve yaklaşık 250-300 araç parkı ile riskli bölgelerde teyakkuz halinde beklendi." dedi.

Teyakkuz Hali Devam Ediyor

Memiş, halen teyakkuz halinde olduklarını ve vatandaşları tüm uyarılara uymaları konusunda uyardı. Memiş, "Şu an için Ordu genelinde İkizce ilçesi de dahil olmak üzere büyük bir sorun şimdilik gözükmüyor ama bu durum tedbirleri de hafifleteceğimiz anlamına gelmiyor. Risk ortadan kalkana kadar. İkazlar ortadan kalkana kadar tüm vatandaşlarımızın devlet tarafından verilen tüm uyarılara uymalarını istiyoruz. Vatandaşlarımızdan isteğimiz dere yataklarından uzak dursunlar. 15 cm'lik debisi olan bir akarsu insanın ayağını yerden kesebiliyor. 35 cm'lik debisi olan bir su ise bir aracın tekerini yerden kesebiliyor. Bu durumlara dikkat edilmediğinde olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Dolayısıyla lütfen vatandaşlarımız bu uyarılara riayet etsinler. Yeter ki can kaybı olmasın. Bizim amacımız can kaybının önüne geçmek. Maalesef dün Çaybaşı ilçemizde bir can kaybı yaşandı. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz. Bu aşırı yağışlarda olumsuzlukları en aza indirmek için tedbirleri alan başta Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve tüm paydaşlara teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Vatandaşlarımız Aşırı Yağışlarda Dere Yataklarından Uzak Dursun Vatandaşlarımız Aşırı Yağışlarda Dere Yataklarından Uzak Dursun

Editör: Atakan Öztürk