14 branşta verilen eğitimlerle küçük çocuklar, eğlenerek öğrenmenin keyfini yaşıyor. Yaz Okulu’nda öğrencileri ziyaret eden Altınordu Belediye Başkanı Ulaş Tepe, “Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Yaz Okulu uygulamamız başarılı bir şekilde devam ediyor. Burada aileler mutlu, çocuklar mutlu. En büyük arzumuz herkesin mutlu olduğu bir Altınordu’yu inşa etmek. Bunun için bütün imkânlarımızı seferber ediyoruz” dedi.

Altınordu Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla insan yaşamına dokunan projeleri teker teker hayata geçirmeye devam ediyor. Özellikle gelecek nesillerin kültür, sanat, eğitim ve teknoloji alanında becerilerinin artırılmasına yönelik proje hazırlayan Altınordu Belediyesi, yaz tatilinde de çocukları yalnız bırakmadı. Altınordu Belediyesi, Habitat Derneği iş birliği ile 8-14 yaş arası çocukların yaz tatilinde kendilerini geliştirmeleri ve çeşitli beceriler kazanması amacıyla ‘Yaz Okulu’ uygulamasını hayata geçirdi. İlk günden itibaren yoğun başvurunun olduğu kurslara, farklı branşlarda onlarca çocuk katılıyor.

Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan İhsan Gürdal Teknoloji ve Tasarım Atölyesi’nde 1 Temmuz itibariyle başlayan ‘Yaz Okulu’nda çocuklara; Dijital Okuryazarlık, Çevrimiçi Güvenlik, Siber Zorbalık, Robotik Kodlama, Tasarım Odaklı Düşünme, İklim ve Çevre Farkındalığı, Yapay Zeka, 3 Boyutlu Tasarım, Finansal Bilinç, Olimpik Değerler, Yaratıcı Drama, Görsel Sanatlar, Zeka Oyunları ile Kutu Oyunları ve Atölye eğitimi veriliyor.

Ulaş Tepe: Yaz tatilinin verimli geçmesi önemli

Altınordu Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Yaz Okulu’nda eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi. Yürütülen çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alan Başkan Tepe, daha sonra sınıfları ziyaret etti. Çocuklarla birlikte resim yapan Başkan Tepe, bir süre verilen eğitimleri takip etti. Ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Tepe, “Altınordu Belediyesi bünyesindeki yapılarımızı daha verimli kullanıyor ve bu alanlarımızı çocuklarımızın, gençlerimizin ve yetişkinlerimizin hizmetine açıyoruz. Bu kapsama okulların tatil olmasıyla birlikte sevgili kardeşlerimin tatillerini daha kaliteli geçirmesini istedik. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz Yaz Okulu ile çocuklarımızı buluşturduk. Burada kardeşlerimize kodlama, resim, tiyatro, yaratıcı drama, bilişim ve teknoloji gibi farklı farklı alanlarda eğitimler veriyoruz. Hem çocuklarımızın kapasitesini artırıyoruz hem de var olan yeteneklerinin gelişimine katkı sunuyoruz. İnanıyoruz ki buradan çok başarılı öğrenciler yetiştireceğiz. O kardeşlerimiz de Altınordu’muza çok ciddi katma değer sağlayacaktır. Bu yıl ilkini hayata geçirdiğimiz uygulamamızda başta ekip arkadaşlarımız olmak üzere Habitat Derneğimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Önemli bir eksiklik tamamlandı

Altınordu Belediyesi olarak çocuklar için bütün imkanları seferber ettiklerine dikkat çeken Başkan Tepe, “Yaptığımız incelemelerde gördük ki Yaz Okulu kentimiz için önemli bir eksiklikmiş. Önümüzdeki yıl bunu daha geniş ve ferah alanlarda yapmamız gerekiyor. Belediyenin en asli görevleri temizlik, fen işleridir. Ancak bu çalışmaların yanı sıra da şehrimize katma değer sağlayacak olan işler yapmaya devam edeceğiz. Burada bir ilki başarmanın hep beraber haklı ve mutlu gururunu yaşıyoruz. Ordu’nun çocukları için, Atınordu’nun gençleri için ne yapsak az. Bunu bir gelenek hâline getireceğiz ve her yıl çeşitlendirerek faaliyetlerimizi artıracağız. Kültürle, sanatla her alanda dolu dolu bir Altınordu’yu var etmeye devam edeceğiz” ifadelerine bulundu.

Çocuklar mutlu

Kursa katılan ve bu yıl 6’ncı sınıfa geçen öğrencilerden Tuğsem Lina Tiryaki, “Altınordu Belediyesi’nin biz çocuklar için açtığı bu Yaz Okulu çok iyi oldu. Burada çok güzel vakitler geçiriyoruz. Olimpik Değerler eğitimine katıldım. Bu eğitimler bizim için verimli oluyor. Bu yıl yapılacak olan olimpiyatlarla ve çeşitli spor branşlarıyla ilgili bilgiler öğreniyoruz. Şu ana kadar almış olduğum eğitimlerle olimpiyatlara bakış düşüncem değişti. Farklı konularda ekstra bilgiler edindik” dedi.

Kursiyerlerden Göksu Ovalıoğlu da, “Yaz Okulu’nda olmaktan mutluluk duyuyorum. Burada hem eğleniyoruz hem de öğreniyoruz. Çeşitli eğitimler alarak yeni bilgiler öğreniyoruz. Yaz Okulu’nun düzenlenmesinde emeği geçenlere tüm katılımcılar adına teşekkür ediyorum” diye konuştu. Bir başka kursiyer öğrenci Çağın Ata Keskin ise, “Hep olimpiyatları öğrenmek istemiştim. O yüzden Yaz Okulu’na katıldım. Burası sayesinde öğrenme imkanı buldum. Burası eğlenceli olduğu için bana mutluluk yarattı” şeklinde konuştu.

Velilerden Başka Tepe’ye Teşekkür

Çocuklarını Yaz Okulu’na getiren veliler de memnuniyetini dile getirdi. Öğrenci velisi Bergen Keleş, “Bu kursları ben verimli görüyorum. Çocuklarımız zaten yaz tatili başladığı için evdeler. Evde de sıkılıyorlar. Buradaki uygulama sayesinde çocuklar hem arkadaş ortamına giriyor hem de kendilerini geliştirme fırsatları buluyorlar. Bu yüzden memnunuz. Burada çok güzel eğitici faaliyetler yapıyorlar. Altınordu Belediye Başkanımız Ulaş Tepe başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan Yaz Okulu’nda verilen eğitimler temmuz ayı boyunca devam edecek. Haber merkezi 

Editör: Soner Özdemir