Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, depremin verdiği zararın sorumlularının başında 10 ilde 294 bin binaya imar affı yapmakla övünen iktidar olduğunu belirterek, “Deprem nedeniyle binlerce insanımızı kaybettik. Milyonlar mağdur oldu. Şimdi suçlulardan bir bölümü olan müteahhitler asıl suçlu ilan ediliyor ve imar affı yapanlar, ruhsat verenler, denetimden sorumlu olanlar aklanmaya çalışılıyor. Bu kabul edilemez. Şimdi de öğrencileri mağdur ediyorlar.” dedi.

            Üniversitelere OHAL

            10 il için uygulamaya başlanılan OHAL yasasının üniversitelerde de uygulanması olarak değerlendirdiğini belirten Poyraz, “Gerek yokken 10 için OHAL kararı şimdi üniversitelere genişletildi. Seçim sürecini kendi çıkarına göre planlamak isteyen AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite öğrencilerinin demokratik tepkilerinden çekindiği için üniversitelerdeki yüz yüze eğitimi sonlandırıyor. Kendisi de biliyor ki, depremzedelerin barınmasını sağlamanın başka kolay yolları var. Ancak niyet başka.” dedi.

            Eğitim okullarda olur

            İktidarın kaş yaparken göz çıkardığını vurgulayan Poyraz, “İktidar deprem mağdurlarına destek politikaları geliştirdiğini iddia ediyor. Oysa okullar kapatılarak barınma sorunu çözülemez. Eğitim aksamamalı. Öğrenci yurtlarında öğrenciler rahat edemiyor ki depremzedeler rahat etsin. Oysa depremzedeler için oteller, sosyal tesisler ve konutlar hatta Saray kullanılabilir. Barınma politikalarında aile bütünlüğü korunmalıdır. Öğrencilere yurtları boşalttırıyorlar. Deprem bölgesinden gelen öğrenciler nereye gidecek? Düşünmeden kolaya gelen biçimiyle önlemler daha fazla mağduriyete neden olur.” dedi.

            Kime soruldu?

            Alınan kararın tek adam yönetiminin ne kadar yanlış bir sistem olduğunu bir kez daha kanıtladığını söyleyen Poyraz, “Sorun tek adam yönetiminin kendisi. Deprem oluyor, önlem ve kurtarma çalışmaları için Cumhurbaşkanından yetki bekleniyor. Depremzedelerin barınma sorunu çözüm bekliyor, kimseye sormadan tek adam yönetimini kolayı seçiyor, üniversiteleri kapatıyor, uzaktan eğitim yaptırıyor; yurtlardan öğrenciler apar topar çıkarılıyor. Şimdi sormak gerekiyor. Deprem bölgesinin 10 ilinden gelen öğrenciler ne yapacak? Nereye gidecek? Bu eğitim bilimi dışı karardan bir an önce vaz geçilmeli, üniversitelerin yüz yüze eğitimi devam ettirilmeli. Bu kararı destekleyen hiçbir eğitim bilimcisi ve kuruluşu yok.” dedi. Haber Merkezi