Beynin gelişimini etkileyen, doğuştan gelebilen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan nörolojik bir farklılık olan Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), her bireyi farklı şekilde etkileyebilmektedir.

Toplumda her ne kadar ötekileştirilseler ve bizlerden farklı olarak görülseler de aslında üstün yetenek ve özelliklere sahipler. Daha detaycı ve mantıksal düşünen OSB’li bireyler aynı zamanda son derece yaratıcı ve empatlardır da. Otizmli bireylerin bu ve diğer potansiyellerini tam olarak ortaya koymaları ve topluma katkıda bulunabilmeleri içinse bizlerin algı ve anlayışı çok önemli.

Kendini ve başkalarını kabul etme

Farklılığı fark edilen kurgusal karakter Woo Young Woo, OSB’ye sahip bir avukattır. Hukuk ve balina dünyaları arasında gidip gelen Young Woo, yüksek hayal gücü ve gördüğü şeyleri ezberleme yeteneği ile dikkat çeker. Güney Kore’nin Seul kentindeki en iyi hukuk firmalarının birinde işe başlaması ile başlayan yeni yolculuğuna aşk ve yeni arkadaşlıklar da eklenir. Mücadelenin eksik olmadığı, sevginin her daim var olduğu Extraordinary Attorney Woo, farkındalık yaratmak açısından son derece önemli bir yapım.

Young Woo, babası ve en yakın arkadaşıyla güzel ilişki içerisindeyken bu ilişkiye Young Woo'ya âşık olan yakışıklı ve iyi kalpli iş arkadaşı, Young Woo için çabalayan gerçek bir baş avukat ile güneş kadar parlak bir iyiliğe sahip bir başka kız katılır. Bu ilişkilerin hikayesinde önyargılarla ve ayrımcılıkla mücadele, hukuk sisteminin işleyişi ve adalet arayışının zorlukları, insan ilişkiler kurma çabası ve kendini kabul etmenin önemi anlatılır.

Balinaların gücü adına!

Otizm spektrum bozukluğuna rağmen Harvard Üniversitesi'nden dereceyle mezun olup başarılı bir bilim insanı olan Temple Grandin'in hikayesinden ilham alan dizi, toplumda bilinç yaratmada önemli bir rol oynadı. İzleyiciye hem neşe hem hüzün veren dizide başrol Park Eun Bin, Young Woo karakterini o kadar inandırıcı bir şekilde canlandırıyor ki, bazı izleyiciler onu gerçek bir otizmli birey olarak algılıyor. Duygusal müzikleri, görsel haz sunan balina efektleri ile dizi dünya çapında da büyük bir ilgi gördü.

Her birimizin farklı karaktere ve renklere sahip olduğu bu dünyada otizmli bireyler farklı ve yabancı olmaktan öte bizlere yeni, bilmediğimiz renkler kazandıran yumuşak fırça dokunuşlarıdır.