Fatsa Ziraat Odası ve Fatsa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantılar kapsamında Fatsa Aşağıtepe Mahallesi’nde üreticilere kahverengi kokarca hakkında detaylı bilgiler verilerek, mücadele metotları hakkında bilgilendirme yapıldı.

Toplantıya katılan çiftçilere kahverengi kokarcaya karşı arazilerde ruhsatlı bitki koruma ürünleri, evlerde ise ruhsatlı halk sağlığı ürünleri ile ilaçlı mücadele yapılması gerektiği belirtildi. Dönem olarak zararlının evlerden bahçelere doğru geçiş yapmaya başlaması nedeniyle, bahçelerde fındık kurdu mücadelesi ile birlikte kahverengi kokarcaya karşı ilaçlama yapılması gerektiği de vurgulandı.

Fatsa Kokarca 10 Mayıs

Samuray arıları salınacak

Fatsa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vedat Aydoğan yaptığı sunumda, “Kahverengi kokarcayla mücadelede kışlak mücadelesi ve devamında arazi ilaçlaması oldukça önemlidir. Mayıs ayından itibaren arazide yapılacak ilaçlamaların eş zamanlı olarak topluca yapılması, ilaçlı mücadelede başarıyı artıracaktır. Böcek, ilaçlanmayan arazilerde daha fazla zarar yapacağı için mutlaka hep birlikte ilaçlama yapılması gereklidir. İlave olarak feromon tuzakların kullanımının artmasıyla ilaçlama faaliyetleri hem azalacak hem de doğaya gereksiz ilaç atılması önlenmiş olacaktır.” dedi.

Aydoğan, “Haziran ayından itibaren kahverengi kokarca yumurtalarının doğada görülmesiyle birlikte samuray arısı salınımı ilçemizde de yapılacaktır.  Özellikle geçen yıl ürün kaybı noktasında yaşanan sıkıntıdan sonra hep beraber bu mücadele metotlarını hassasiyetle uygularsak, yaşanması muhtemel ürün kayıplarını en aza indirmiş oluruz.” diye ifade etti.

Kahverengi Kokarca ve Fındık Kurdu İle Mücadele Başlıyor Kahverengi Kokarca ve Fındık Kurdu İle Mücadele Başlıyor