Fatsa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Erdem Yuva ve ekipler ilçenin sorumluluk alanında yer alan mahallelerde çöp bırakma saatleri yazan broşür dağıttılar ve vatandaşlara sözlü olarak da bilgi verdiler.

“ZAMANSIZ ÇÖP ÇIKARANLAR HAKKINDA KABAHATLER KANUNUNA GÖRE İŞLEM YAPILACAKTIR”

Dar ve çöp kamyonlarının manevra yapma kabiliyetinin olmadığı, trafik akışı ve parklanmanın yoğun olduğu bazı sokaklarda çöp konteyneri yerleştirilemediğinden bu sokaklarda çöp çıkarma saati uygulaması yapıldığını ifade eden Belediye Temizlik İşleri Müdürü Erdem Yuva, “Gündüz saatlerinde gelişi güzel uygunsuz bir şekilde çıkarılan evsel atıklar bu sokaklarımızda çevre sağlığı açısından olumsuzluklara yol açmaktadır. Bu şekilde zamansız çöp çıkaranlar hakkında kabahatler kanununa göre işlem yapılacaktır. Vatandaşlarımızın mağdur duruma düşmemeleri için evsel atıklarını sızdırmaz çöp poşetlerine koyarak ağzı bağlı bir şekilde belirlenen saatler aralığında çıkarmaları ve bu sayede hem çevre kirliliğinin önlenip görüntü kirliliğine sebebiyet verilmeyeceği hem de anayasamızın 56. Maddesi gereğince  ‘’Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.’’ kuralı işletilmiş olacaktır.” dedi. 

“BELİRLENEN SAATLER ARASINDA ÇÖP ÇIKARILMASINA UYULMASI GEREKİYOR”

Belediyenin sorumluluk alanında yer alan mahallelerde, çöplerin her akşam 19.00- 21.30 saatleri arasında ev veya iş yerlerinin önüne çöp ve atıklar için kullanılan poşetlerle çıkarılması gerektiğini ifade eden Yuva, “Temiz bir yaşam alanı için belirlenen saatler arasında çöp çıkarılmasına uyulması gerekiyor, okul ve cami köşelerine, otobüs ve minibüs duraklarına, boş arsalara, park eden araçların altına veya arkasına çöp atılmamasına da özen gösterilmesini rica ediyoruz. Çöplerin başta sinek ve böcek olmak üzere tüm haşerelerin, sağlığımızı tehdit eden mikropların yaşam alanlarını oluşturduğunu unutmamalıyız.” dedi.

Fatsa Belediyesi Vergi Ödemeleri İçin Hafta Sonu Açık Olacak Fatsa Belediyesi Vergi Ödemeleri İçin Hafta Sonu Açık Olacak

Editör: Zeynep Telci