Sabahları hemen hemen herkesi uyandıran sorumluluklar, gün içinde uğraşılan hobiler, hayattaki bilinen veya bilinmeyen amaçlar, peşinden sürüklenen tutkular, farkında olunan ya da olunmayan yetenekler… Tüm bunlar ve daha fazlası kişinin var oluş çemberinde yer alıyor. Bu çemberi düzenleme görevi ise ikigainin.

Son zamanlarda oldukça popüler bir terim olan ikigai, Japonca’da yaşama amacı veya var olma sebebi anlamlarına geliyor. Japonca’da yaşam anlamına gelen ‘iki’ ile amaç anlamına gelen ‘gai’ kelimelerinin birleşimi ile oluşan ikigai, temelde kişinin gerçek amacını bulmasını hedefler.

Karanlıkta yön bulmak

İkigai yataktan kaldıran o şey anlamına gelse de bazıları o yataktan kalkmayı istemiyor. Belki de birçoğunuz sadece zorunluluktan, sorumluluklara sahip çıkmanız gerektiğinden kalkıyor o yataktan. Zihninizdeki yüzlerce hatta binlerce düşünce ile kalkıyor, gidiyorsunuz bir yerlere. Gideceğiniz yer belli ama yönünüz o değil belki de. Bir yerlere varıyorsunuz sonra; varmak istediğiniz yeri seçmemiş, seçememişiniz. Yanlış bir harita veya bozuk bir pusula ile sadece yürüyorsunuz zihnin karanlık ormanlarında.

Güçlü ve zayıf yönlerinizi öğreten, tutku ve değerlerinizin farkına varmanızı sağlayan ikigai, birçok prensibe sahip. Sevdiğiniz şeyleri bulmak, yeteneklerinizi fark etmek, konfor alanından çıkmak, kendinize ve başkalarına katkı sağlamak son derece önemli. Daha mutlu ve tatmin edici, sağlıklı bir yaşam öğütleyen ikigai, bu yaşamı fark etmeyi kolaylaştırmak için bir diyagrama sahip.

Dört renkli yolculuk

Kesişim ve birleşimlerin olduğu diyagramda sevdiğiniz şeyleri temsil eden pembe bir daire, yapmakta iyi olduğunuz şeyleri gösteren turuncu bir alan, dünyanın sizden istediklerini gösteren bir mavilik ve para kazandıracak dolar yeşili bir bölüm. İkigainin dış bölümü oluşturan bu minik daireler kişinin kendini tanıma evresinin başlangıcını oluşturuyor.

Merkeze yaklaştıkça karmaşıklaşan ve zorlaşan bu dairede sevdiğiniz ve yapmakta iyi olduğunuz şeyler tutkunuzu, sizden istenilenler ve para kazandıracaklar ise yeteneklerinizi oluşturuyor. Tüm bu keşmekeşe bir yenisi daha eklenerek sevdiğiniz ve sizden istenilenler misyonunuzu, yapmakta iyi olduklarınızla para kazandıracak şeyler uzmanlığınızı belirliyor.

Işıklı yolu takip etmek

İkigainizi bulmak o kadar kolay değil; merkeze ulaşmaya biraz daha var. Ortaya çıkan misyon ve tutku kişiliği, tutku ve uzmanlıklar tuhaflıkları, uzmanlık ve yetenekler arketipleri ve yetenek ile misyon kariyer kutucuklarını yaratıyor Tüm bunların sonunda kişilik, tuhaflık, kariyer ve arketip; öğrenmeye can attığınız yaşama amacınızı, ikigainizi oluşturuyor.

Ve tüm bunların sonunda ikigai, yeniden çizilmiş bir harita ve yeni bir pusula ile sizi zihnin aydınlık bahçelerinde yürütüyor.