Medical Park Ordu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Huri Özkan Yılmaz, zatürre (pnömoni) konusunda uyarılarda bulundu.

 Herkesi etkileyebilir

Zatürrenin herkesi etkileyebildiğini ifade eden Uzm. Dr. Yılmaz ancak sigara içmek, astım veya KOAH gibi kronik akciğer hastalıkları, zayıflamış bir bağışıklık sistemi, yakın zamanda geçirilmiş hastalık veya ameliyat veya belirli kimyasallara yüksek oranda maruz kalan ortamlarda yaşamak veya çalışmak gibi faktörlerin enfeksiyonun gelişme riskini artırdığını söyledi.

65 yaş üstünde görülme sıklığı arttı

Dünyada giderek artan yaşlı nüfus oranı ve yaşlılarda artan ek kronik hastalıkların (kalp hastalıkları, inme, kronik akciğer hastalıkları vb.) kişilerde direnci azaltarak enfeksiyonlara yatkınlığa neden olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Yılmaz, “Özellikle 65 yaş ve üzeri kişilerde pnömoni sıklığı artmakta, gençlere göre daha ağır hatta öldürücü tablolarda seyredebilmektedir.  Zatürre teşhisi genellikle fizik muayene, tıbbi öykü değerlendirmesi ve röntgen veya BT taramaları gibi göğüs görüntüleme testlerini içerir. Bazı durumlarda enfeksiyonun spesifik nedenini belirlemek amacıyla laboratuvar testleri için solunum akıntısının bir örneği toplanabilir” şeklinde konuştu.

pnomani

Aşılama, hijyen ve dengeli beslenme önemli

Pnömoninin tedavi edilebilir ve önlenebilir bir enfeksiyon hastalığı olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Yılmaz, “Pnomoni aşılama, yeterli ve dengeli beslenme, çevresel hijyen koşullarının iyileştirilmesi ile önlenebilmektedir. Hastalık geliştikten sonra da etkin ve yeterli sürede antibiyotik tedavisi kullanılması önem taşımaktadır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Evde sağlık hizmeti yaşlıların yanında! Evde sağlık hizmeti yaşlıların yanında!