Olumlu anılar istikrar sağlar ve bizi koruma konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip güvenli sığınaklardır.

Beyin tüm anılarınızı saklama, organize etme ve öncelik sırasına koyma yeteneğine sahiptir. Aslında uzun yıllar boyunca psikologlar beynin nasıl çalıştığını açıklamak için bilgisayar metaforunu kullandılar. Artık bu benzetme kullanılmıyor, ancak belleğinizi bir bilgisayarla karşılaştırmak yardımcı olabilir. Hafızanız, hatıraların şehridir.

Psikologlar, hafızanızın duygularınızla yakından ilişkili olduğuna inanırlar. Bu nedenle, bir deneyime ilişkin anılarınıza odaklanırsanız, o deneyimin orijinal duygularını geri getirebilirsiniz. Olumlu anılar size huzur getirebilir ve yaralı özgüveninizi iyileştirebilir. Öte yandan, bir hatıra hoşunuza gitmiyorsa, yapmak isteyeceğiniz son şey onu hatırlamaktır.

Olumlu anıların değeri

Bir süre önce, anıların değeri hakkında güzel bir hikaye duyduk. 2017 yılının Mayıs ayında, 14 yaşındaki Patryk Lessman adlı bir çocuk, ailesiyle birlikte Polonya’daki Jeziorak Gölünde tatildeydi.

Genç adam gölde kaleler yaparak ve balık tutarak eğleniyordu. Bir gün, ormanda gömülü iki eski metal süt sürahisi buldu. Bulduklarını hemen anne ve babasına anlattı. Onlar da yerel görevlilere haber verdiler ve görevliler daha fazla eşya aramak için metal dedektörleri ile bölgeye geri döndüler.

Aylar sonra, bulunanlar dikkatlice analiz edildiğinde, keşifle ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. İki süt sürahisinin içinde, bir zamanlar çiftliğin sahibi olan Kont Hans Joachim von Finckenstein’ın kişisel eşyaları ve aile hatıraları vardı.