Müdür Toparlak, “Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 21-27 Mayıs tarihleri Valilikler ve Turizm İl Müdürlükleri tarafından yurt içinde ve yurt dışında elçilikler tarafından yapılacak etkinliklerde 2022 yılından itibaren ‘Türk Mutfağı Haftası’ olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Bu yıl 3.cüsünü düzenleyeceğimiz Türk Mutfağı Haftasının teması “Coğrafi İşaretli Ürünlerle Türk Mutfağı” olarak belirlenmiştir.” Dedi.

Mutfağımız bereketli

Dünya ülkeleri; ‘Gastrodiplomasi’ adı verilen etkinlikler ile ülkemizde ise yıllardır kendi mutfağımızı tanıtıcı faaliyetler bireysel olarak yapılmakta iken, 2022 yılında 1.si yapılan organizasyonla Türk mutfağı ülkemizin tüm köşesinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlamıştır diyen Toparlak, “ ‘Türk Mutfağı Haftası’ Türk mutfağının dünyaya tanıtımı için önem arz etmektedir. Dünya’nın en lezzetli yemeklerine sahip ülkelerinin ilk beş ülke içerisinde ülkemiz yer almaktadır. Türk mutfağı Çin ve Fransa Mutfağı ile yarışır durumdadır. Türk mutfağı Anadolu’nun bereketli topraklarının ürün çeşitliliğinin en lezzetli örnekleri ile kendine dünya çapında yer edinmiştir. Bu bereketlilik çeşitliliği içerisinde Ordu ilinde kendine has lezzetleri ile literatürde özel bir yere sahiptir. Geleneksel mutfağın bu zenginliği, il sınırları içerisinde farklı kültürlerin bulunmasına dayanmaktadır.” Diye konuştu.

Müdür Toparlak açıklamalarını şöyle sürdürdü:“Ordu İli zengin bitki örtüsü sebze ve meyvelerin olduğu kadar buradaki lezzetlerin de çeşitliliğini beraberinde getirmiş, bu da halk mutfağına yansımıştır. Pancar, mısır, balkabağı gibi ürünlerin hemen her türlü yemeği pancar çorbası, pancar sarması, mısır çorbası, mısır yağlaşı, mısır ekmeği, kabak muhallebisi vb. balığın, özellikle de hamsinin her türlüsü yapılır.  Ayrıca değişik otlarla yapılan yemekler de Ordu mutfağının vazgeçilmezleridir. Melocan (diken ucu) kavurması, melocanlı yufka böreği, karalahana yemekleri, galdirik kavurması, sakarca mıhlaması, ısırgan yağlaşı, tırmıt (mantar) kavurması, keşkek, her türlü meyve reçelleri, turşular, tatlılar, meşhur Bolaman pidesi, yayla kültürüne has yayla ekmeğini sayabiliriz. Ayrıca ilimizde Ordu Fındığı, Ordu Balı, Ordu Kivisi ticari dinamiklere sahiptir. 21-27 Mayıs 2024 tarihleri arasında 3. kutlanacak olan ‘Türk Mutfağı Haftası Etkinlikleri 23 Mayıs 2024 tarihinde Ünye Cumhuriyet Meydanı ve 24 Mayıs 2024 Cuma günü Fatsa İlçesi Tepecik Mahallesinde yapılacak etkinliklerimize tüm halkımız davetlidir.” Haber merkezi

52K Koştular, Pancar Çorbası'na Kavuştular 52K Koştular, Pancar Çorbası'na Kavuştular

Editör: Soner Özdemir