Atatürk Kültür Merkezi'nde, 9-10 Mayıs tarihleri boyunca iki gün süren programın ilk gününde İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Fahri Zaimoğlu, Altınordu İlçe Millî Eğitim Müdürü Onur Bekyürek, protokol üyeleri, üniversite temsilcileri ile öğretmenlerin katılımıyla protokol konuşmaları, il dışından gelen misafirler tarafından verilen seminer, konferans, panel, forum ve atölye çalışmaları ile devam etti.

Gereken çalışmalar yapılıyor

Programın açılışında konuşma yapan Mehmet Fatih Vargeloğlu, "Bir meslek, tanınmış bir kurumda eğitim gördükten sonra resmi yeterlilik gerektirir. Kariyer ise bireyin yıllar boyunca hizmet ettiği çeşitli işleri ifade eder. Meslek ve Kariyer arasındaki temel fark, mesleğin bir kişinin belirli bir meslekteki bilgi ve becerilerini ifade etmesidir. Kariyerin ise bir bireyin eğitim veya iş alanında geleceği planlamak için verdiği karardır. Meslek deneyime, kariyer ise bireyin isteklerine dayanır." dedi.

Ordu Kariyer Günü 2

Meslek seçimi, bireyin yaşamı boyunca verdiği en önemli kararlardan biri olduğunu belirten Vargeloğlu, "İnsan hayatının üçte biri mesleki etkinlikleri içermektedir. Meslek, sadece bir para kazanma, geçim sağlama yolu değil, bunların daha da ilerisinde bir anlam taşıyan kendini gerçekleştirme sürecinin en önemli aracıdır. Öğretmenlerimizin mesleki gelişimi, onların mesleki başarısını etkileyen etmenlerden biridir. Bizler de öğretmenlerimizin çalışmalarına katkı sağlamak adına mesleki gelişimlerini önemsiyor ve bunun için ilimizde birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. Şunu da biliyoruz ki okullarımızda eğitim öğretimin ve okul ikliminin olumlu yönde gelişimi açısından Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlerimiz, gereken çalışmaları yapmaktadırlar." diye ifade etti.

Her yıl etkinlikler gerçekleşiyor

10 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilen programın ikinci bölümünde ise programa Ordu Valisi Muammer Erol, Mehmet Fatih Vargeloğlu ve öğretmenler, Şehit Sefa Kabakkaya Anadolu İmam Hatip Lisesindeki Kariyer Temalı Ordu PDR Günleri Atölye Çalışmaları'na katıldılar. Atölye çalışmalarında eğitimci ve öğretmenler ile bir araya gelen Vali Erol, "Öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini ve onların mesleki başarısını artırmak adına İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz her yıl çok faydalı etkinlikler gerçekleştiriyor. Farklı şehirlerden gelerek seminer, konferans, panel ve atölye çalışmalarını gerçekleştiren değerli hocalarımıza ve çalışmalara katılan öğretmenlerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Atölye çalışmalarının ardından Atatürk Kültür Merkezi'nde devam eden panel ve konferanslara katılan Vargeloğlu, "Günümüzde giderek önem kazanan hayat boyu öğrenme ilkeleri kapsamında meslektaşlarımın mesleki ve bireysel gelişmelerinin sağlanması, bizler için büyük önem arz etmektedir. Nitelikli öğretmen ve nitelikli öğretim için meslekî gelişim konusunda öğretmen ve yöneticilerimiz sürekli desteklenmektedir. Öğretmenlerimizin verimliliklerinin artırılması ve üst görevlere hazırlanmalarına yönelik hizmet içi eğitim ve çeşitli faaliyetlerimiz titizlikle düzenlenmektedir. Kişisel ve mesleki gelişim programları, uzman kişi ve kurumların desteği ile geliştirilerek uygulanmakta, meslektaşlarımızın kapsayıcı eğitim anlayışı da geliştirilmektedir." diye konuştu.

Ordu Kariyer Günü Vargeloğlu

Kariyer Temalı Ordu PDR Günleri Programı, katılımcılara hediye ve plaket takdimi ile sona erdi.

Ordu’da On Parmak F Klavye Yarışması Düzenlendi Ordu’da On Parmak F Klavye Yarışması Düzenlendi