Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, kahverengi kokarcayla mücadele kapsamında Ordu'da doğaya salınan 22 bin samuray arısının etkili olduğunu belirtti.

Geçen ay salınan samuray arılarının çalışmaya devam ettiğini belirten Kemal Yılmaz, "Samuray arılarının bu süreçte kahverengi kokarca yumurtalarını parazitlediğine şahitlik ettik. Ekiplerimiz arıların bırakıldığı noktaları sürekli kontrol ediyor. Kokarca ile mücadelede bu samuray arıları bizlere önemli avantaj sağlıyor." dedi.

Biyolojik mücadeleye devam edeceğiz

Kemal Yılmaz Photo (1)

Yılmaz, samuray arılarının doğaya bırakılmaya devam edeceğini kaydederek, "Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile Fındık Araştırma Enstitüsü samuray arıların üretimine aralıksız devam ediyor. Ürettikleri bu samuray arılarını zamanı geldiğinde doğaya bırakmak suretiyle biyolojik mücadeleye devam edeceğiz." diye ifade etti.

Fındık üreticilerine kendi tedbirlerine devam etmeleri çağrısında da bulunan Kemal Yılmaz, "Samuray arısı var, nasılsa çalışıyor diye üreticimiz asla kendi mücadelesini bırakmamalı. Üreticilerimiz mutlaka bahçelerini kontrol edip gerektiğinde kimyasal mücadele yapmalıdır. Üreticilerimiz kokarca yumurtalarını ve nemflerini gördükleri bahçelerinde ilaçlama çalışmasını sürdürsün. Bu dönem kokarca ile mücadelenin tam zamanı." diye konuştu.

AA

Fındık Rekoltesi Tahmini İçin Çalışmalar Devam Ediyor Fındık Rekoltesi Tahmini İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Editör: Merve Tepecik