Çiftçi Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen ve Ordu Valisi Muammer Erol’unda katıldığı Arıcılık Malzemeleri Dağıtım Töreni’nde konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “Arıcılık, ilimiz ekonomisine önemli katkılar sunmaktadır. İlimiz, 2023 yılı üretiminde 19.006 ton bal üretimi ile birinci sırada yer almaktadır. Ayrıca İlimizde, Polen Üretiminin Yaygınlaştırılması, Türkiye Dayanıklı Peyzaj Entegrasyonu, Kimseyi Geride Bırakma, Türkiye ve Orta Asya’da Kırsalda Yaşayan Kadınların Güçlendirilmesi ve Katılımlarının Artırılması, Kadın Arıcılar İle Arı Sütü Üretimi projeleri de hayata geçirilmiştir” dedi.

Konuşmanın ardından Türkiye Dayanıklı Peyzaj Entegrasyonu Projesi çerçevesinde uygulanan arı hastalık ve zararlılarıyla mücadele hibe faaliyeti kapsamında Varroa zararlısına karşı alınan ilaçlar ile Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü katkılarıyla yürütülen “Çiçeklerden Gelen Arı Mucizesi Projesi” kapsamında alınan polen toplama tuzaklarının dağıtımı gerçekleştirildi.

Vali Muammer Erol tarafından çiftçilere polen toplama tuzakları verilen törende, hibe almaya hak kazanan üreticilerle hibe sözleşmesi de imzalandı. Türkiye Arıcılar Birliği Genel Başkanı Ziya Şahin, Prof. Dr. Ahmet Güler ile Prof. Dr. Levent Aydın’a da Vali Muammer Erol ve diğer protokol üyeleri tarafından plaket verildi. Haber merkezi

Ordu’da Arıcıların Ayı Kabusu Ordu’da Arıcıların Ayı Kabusu

Editör: Soner Özdemir