Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "2023'e Doğru Şehir Buluşmaları Ordu" programı kapsamında düzenlenen basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önem verdiği şehirlerin başında Ordu'nun geldiğini, kendisinin de buradaki gelişmeleri çok sıkı takip ettiğini söyledi.

Ordu'nun turizm açısından çok potansiyeli olan bir şehir olduğuna işaret eden Ersoy,  hızlı bir şekilde projelerin üzerinde geçeklerini ve sonuçlandıracaklarını ifade etti.

Ersoy, hedeflerinin sadece 2023 olmadığını belirterek, "2028 yılına kadar Ordu için belirlenen vizyon çerçevesinde yatırımları bir sıraya sokarak hızlı bir şekilde tamamlamak istiyoruz. Ordu hem kıyı kenti olması hem de yaylaları ve yüksek dağları ile turizm potansiyeli çok geniş bir şehrimiz. Hem yeşilini hem de doğasını korumuş bir şehrimiz. Şu anda gelecek turizmi için en önemli değerler bunlar. Artık özellikle pandemi sonrası turizm hareketlerinde doğa ön plana çıktı. Kendisine has gastronomisini de sayacak olursak Ordu'da yapacağımız her şeyin karşılığını fazlasıyla alabileceğimizin farkındayız. İlerleyen haftalarda bu projeler üzerinde detaylı şekilde çalışma fırsatı bulacağız. Daha önce belediye başkanımız da yaptıkları ziyarette projeler hakkında ön bilgilendirmeler yapmıştı. Şimdi yerinde de tespitlerimizi yapıp hızlı bir şekilde sonuçlandıracağız." Dedi.

Ordu kültür sanata çok yatkın!

Ersoy, Ordu'ya sadece turizm amaçlı gelmediklerini kaydederek, "Ordu insanı kültür ve sanata çok yatkın. Kültür ve sanat konusunda yapılması gerekenler, buradaki aktivitelerin genişletilmesi, etkinliklerin desteklenmesi konusunda da aslında bir farkındalık ziyareti bu. İnşallah kültür sanat programlarının da arttığı bir Ordu göreceğiz. Belediye başkanlarımız çalışmalar yapmış. Bize düşen sadece desteklemek. Bakanlığıma bağlı genel müdürlüklerin turne programlarını daha fazla alıp buradaki etkinlik faaliyetlerinin sayısını artırmak. Verimli bir ziyaret olacağına inanıyorum.” Diye konuştu.

Önemli olan arz ve talebi yaratmak!

Bakan Ersoy, Ordu-Giresun Havalimanı'nda sefer sayılarının az olması konusunda soru yöneltilmesi üzerine ise şu cevabı verdi:

"Pandemi sonrasında dünyada bir sıkıntı var. Dünya genelinde havalimanlarının çalıştırılamadığını görüyorsunuz. Mevcut havalimanları bile çalıştırılamıyor, çok ciddi sefer iptalleri var. Pandemi sonrası sektörde çok ciddi bir kriz oluştu. Bu krizi en az hasar ve hatta krize yakalanmadan atlatan tek ülke Türkiye'dir. Hiçbir iptalle karşılaşmadığımız gibi, çok çok minik iptaller gerçekleştiği gibi ve iptallerin çoğu da karşı taraftan kaynaklanıyordu, bizden kaynaklanmıyordu. Ama büyümede de istediğiniz kadar hızlı büyüyemiyorsunuz. Çünkü pilot ve uçak sıkıntısı var. Sektör iki yıl kapalı kaldığı için, küçülme aşamasında olduğu için sıkıntılar oldu. Ama 2023 yılı itibarıyla uçuş sayıları ile ilgili bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Çünkü THY pilot alımlarını tamamlıyor. Büyüme hızını eskisinden daha hızlı bir şekilde yapması yönünde planlamalarını yaptı. İç hat seferlerinde yıl başından sonra bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Şu anda önemli olan arz ve talebi yaratmak. Bunlar olduğunda kendiliğinden bu sorunlar çözülmüş olacak."

Kolay olacak bir şey değil!

Ersoy, kruvaziyer gemilerinin Ordu'ya da gelmesi yönünde bir çalışmanın olup olmadığı konuusnda ise şöyle konuştu: "Kruvaziyer için şehrin altyapısı, gezilecek yerler, tarihi yerler gibi birçok noktanın oluşması gerekiyor. Kolay olacak bir şey değil. Dikkat edilirse ana kruvaziyer limanları olan şehirlere baktığınızda İstanbul gelir, Kuşadası gelir, Bodrum gelir. Hepsinin arkeolojik tarihi noktaları var. Karadeniz'de stoplar başladı zaten. Zaman içerisinde olacaktır. Ama önümüzde biraz daha yol alacağımız bir süreç var." Ordu Yorum/Neşe Çakar Erkin