Yıl 2024 Huzur ve güvenin teminatı, kahraman Türk Polis Teşkilatı'mızın kuruluşunun 179. yıl dönümü olması nedeniyle; Ordu il emniyetine bağlı bütün il ve  ilçelerinde görkemli bir şekilde kutlandı.

İl Emniyet Müdürümüz Atilla AKSOY ve yardımcıları,Altınordu ilçe emniyet müdürümüz Avni AKTÜRK riyasetlerinde polis günün anlam ve önemi hakkında bilgilendirmeler yapıldı, il genelinde yapılan başarılı çalışmalarını dile getirdiler günleri kutlu olsun.

Bizler de bugün, kahraman Türk polisimizin bu özel gününü kutlamak için il emniyet müdürümüz Sayın Atilla Aksoy beyefendiyi makamında ziyaret ettik. muhabbetler eşliğinde kendilerinden ilimizdeki yapmış oldukları başarılı çalışmaları anlattılar,bilgiler edindik. Bu başarılı çalışmalarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Şimdi de sevdası vatan bayrak olan kahraman Türk polisimizi yakından tanımaya çalışalım

polis denince; Toplumun güvenliğini ve toplumsal huzurunu sağlamakla görevli polislerimiz vicdanı olmayanların karşısında duran kanun adamlarıdır. Osmanlı İmparatorluğunda asayişi zabıta sağlıyordu. 10 Nisan 1845 tarihinde ıslahat çalışmaları kapsamında polis teşkilatı kurulmuştur. İlk kurulan polis teşkilatı o zamanın başkenti İstanbul’un güvenliğini sağlamak üzere kurulmuş ve daha sonra teşkilat diğer bölgelerde de örgütlenmiştir. Osmanlıda polis hizmetlerini büyük şehirlerde Serasker, taşrada ise zaptiyeler tarafından yürütülüyordu.

Polis kelimesinin kökeni Yunanca’ya dayanmakta olup politika kelimesinden türediği sanılmaktadır.

İşlev itibariyle polis, kolluk kuvvetidir, asayişi sağlar, halkın huzurunu temin etmekle görevlidir. Aynı zamanda polis yardıma ihtiyacı olanın yardımına yetişir. Suçluları yakalar, nümayişleri kontrol altında tutar ve taşkınlıkları engeller.

Gelişmiş ülkelerde polis sıradan anlarda adeta görünmez halde olan, her hangi bir sorun anında ise hemen yardıma koşan bir yapıya sahiptir. Polislerimiz, yaşlı, kadın, çocuk ve engellilere devletin şefkatli yüzünü gösterirken, kanuna karşı koyanlara, insanlığa karşı suç işleyenlere de devletin sert yüzünü gösterir.

Modern ve gelişmiş ülkelerde polis halk için bir güvence kaynağıdır. Kapkaç, hırsızlık, cinayet, rüşvet ve dolandırıcılık veya başka suçlarda kolaylıkla müracaat edilebilen mercidir. Suçluları aramada duyarsız kalmaz, mağdur olana bürokrasi engelleri koymaz. Çünkü onlar halkın değil suçluların korkması gereken kanun adamlarıdır. Sadece suç işlenince değil suç işlenmesini önlemek için de çalışırlar.

Vatandaşımızın can ve mal güvenliğinin en önemli teminatı olan Emniyet Teşkilatımız, bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temel kurumlarından biridir. 179 yıllık köklü bir geçmişe ve geleneğe sahip Emniyet Teşkilatımız, emniyet ve asayişin sağlanması, kamu düzeninin temini, insan hak ve özgürlüklerinin korunması ile ilgili görev ve sorumluluklarını, toplumun desteğini de almak suretiyle çağdaş bir anlayışla yerine getirmektedir.

Bu anlayış doğrultusunda, tüm emniyet mensuplarının üstlendikleri bu kutsal görevi, ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve milletimizin geleceği için en başarılı ve en verimli bir şekilde yerine getirmeye devam edeceklerine olan inancım tamdır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Polis asker kadar disiplinli, hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli olmalıdır. Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır.” dediği gibi Polis Teşkilatımız ülkemizin bölünmez bütünlüğüne sonsuza dek sahip çıkacaktır.

Görevlerini kahramanca yerine getirirken şehit olan polislerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizden hayatta olanlara sağlık ve uzun ömürler diliyorum.

 Görevleri başında gayesi toplumun huzurunu ve güvenliğini sağlamak olan polislerimize bu zor görevleri esnasında istemeyerekte olsa ihmal etmiş olduğu aileleri değerli eş ve çocuklarının destekleri elbetteki çok büyüktür.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Polis, kanun adamıdır. Ona her zaman saygı göstermeli ve itaat edilmelidir. Polise karışılmaz, vazifesini yaparken serbest bırakılmalıdır. Herkesin polisikendi vicdanıdır, fakat polisvicdanı olmayanların karşısındadır.

Asil Türk milleti ve Türk halkının kendi öz evlatları olan polislerimize karşı saygısı sonsuzdur.

Araştırmacı yazar Hüseyin Deniz