Bayram tatilinin 9 güne uzaması ile birlikte birçok yurttaşımız; aile ziyaretleri, memlekete gitme, turistik gezi, turizm bölgelerini görme ve konaklama, yurtiçi seyahat gibi kuramlarla; çeşitli ulaşım araçları ile seyahate çıktılar. Bu arada; özellikle İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere; toplu taşım araçları, karayollarının işletiminde olan köprülerin; ücretsiz oluşu nedeniyle büyük çapta bir hareketlilik oluştu. Özellikle büyük şehirlerde herkes gezebildiği kadar gezdi; belki de ilk defa gördüğü yerlere gitti. Bu bağlamda; ulaşımın büyük şehirlerde; toplu taşım araçlarında ücretsiz oluşu; son derece güzel oldu. Özellikle imkanı olmayan veya kısıtlı olan kişiler ve aileler İl içinde gezip görebilecekleri yerleri görüp tanıdılar.

Yazıyı yazdığım saatlerde; hepimizi üzen tarafı ise 7 günlük bayram tatilinde ölümlü 55 trafik kazası yaşadık; meydana gelen kaza sayısı 4370; yaklaşık 7331 kişide yaralandı. Bu sayılar korkunç; gerçekten trafik kazalarını en aza indirmek için yapmamız gereken ne varsa yapmalıyız.

Özellikle çevre yolu olmayan İl Merkezleri, ve büyük İlçe Merkezlerine mutlaka çevre yolu yapılmalı; özellikle ağır tonajlı araçlar; otobüs, kamyon, tır ve buna benzer uzun araçlar çevre yolundan gittiklerinde; Devlet Karayolu olabildiğince otomobil ve küçük yük kapasiteli araçlara kalacağından; sorun büyük ölçüde çözülecektir. Karadeniz Bölgemiz için böyle bir çözümün; çevre yollarının bitişiminden oluşacak; Karadeniz Otoyolu çözüm getirecektir. Bu arada 41 ilin yol ayrımı olan Ankara Kırıkkale arası gibi kesitlerde; yeni yapılan veya yapılacak Ankara Kırıkkale Otoyolu’nun da süratle bitirilmesi; o bölgedeki sorunu çözecektir.

Tabii sürücüler olarak bizlere de düşen görevlere tam olarak uymalıyız. Uykusuz direksiyon başına geçmemeliyiz. Uzun yola gideceksek; en az 8 saat önceden uyuyup; uykumuzu almalıyız. Araçlarımızın bakımını yaptırmalıyız. Yolda uygun aralıklarla durup; tesis edilen yerlerde dinlenmeliyiz. Gece çok geç saatlerde araç kullanma durumunda isek; benzinliğe veya park yapılan alana çekip; sabah saatine kadar yine uyumalıyız. Trafikle ilgili tüm kurallara uymalıyız. Unutmamalıyız ki kazasız yaşamak; hepimizin canını korur. Şu anda yolculukta olanlara iyi yolculuklar diliyelim.