Tuik’in 03. 07. 2024 de açıkladığı rakamlara göre yıllık enflasyon % 71,60 oldu. Halen yüksek enflasyon devam ediyor. Oysa çoktan düşme eğilimine girmeliydi. Yurtiçi üretici fiyatlarında yıllık bazdaki artış % 50,09 oldu. Buna göre memur ve memur emeklisinin maaşlarında % 19,31 artış olacak; SSK ve Bağkur emeklisinin maaşlarında % 24,73 artış olacak.

      Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk- İş) haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı; 4 kişilik bir aile için; açlık sınırı 18978 lira; yoksulluk sınırı 61820 tl olarak hesaplandı. Böylelikle 2024 haziran ayında da açlık sınırı ; 17002 tl olan asgari ücreti aşmış oldu.

      Öyle görünüyor ki Türkiye halen enflasyonun düşmesi anlamında bir başarı elde edemedi. Yıllık enflasyon halen % 71,60 seviyesinde seyrediyor. Oysa Türkiye enflasyonu yenip; tekli rakamlara çekmek zorundadır. Aksi halde bu kısır döngü devam eder, gider. Hiçbir hesaplamada; günün ve tarihin değeri konamaz; sonucunda dengeler altüst olur, gider. Sonuçta her nevi yatırımlar durur; güven kalmaz; yarının ne getireceğini kimse göremez; göremediği için bekler; yatırım yapabileceği değer erir; kaybolur; sonuçta işsizlik çok yukarı çıkar; sorunlar dile gelse bile; çözüm üretilemez duruma  gelir. Ner nevi rahatsızlıklar artar. Esas mesele enflasyonu çok düşük değerde tutup; istikrarlı bir büyüme ile Ülkemiz Ekonomisi’ni dengede yürütmektir.