YENİ YIL

YENİ YIL

Canan Yücel

11 Ocak 2021, 11:25
Bu makale 712 kez okundu

Ne kadar yeni bir yıl?

Çünkü yeni demek yenilikler demek. Bir nevi reform gibi bana göre. 2021 yılının 2020 yılına göre getirmesini beklediğim bazı yenilikler var. Ve bu sadece asgari ücretle sınırlı kalmamalı. Gerçi o da pek yenilik sayılmaz, beklenen hezimet sayılabilir.

 

Dakika bir gol bir ile 2021 yılına girdik. Elektrik, doğalgaz gibi ihtiyaçlara gelen zamlar ile beş litre sıvıyağ fiyatının yetmiş lirayı bulması ile göbekler attık. Çünkü yeni yıla girdik. Her seneki gibi taşkınlıklar yoktu. Gece kulüplerinden ya da taksimden taciz haberleri almadık. Gösterişli yeni yıl sofraları ve kalabalık gruplar görmedik. İyi ki görmedik. Bazen şu virüsün gelmesi iyi mi oldu acaba diye düşünmeden edemiyorum. Gösterişler bitti. Görgüsüzlükler bitti. Herkes evinde sakinleşti.

 

Ne kadar da yeni bir yıl…

Kadın cinayetleri, çocuk kaçırmalar, tacizler, tecavüzler ve daha nice kötü olayları yaşamayacağımız bir yıl olacaksan iyi ki geldin 2021. Daha fazlasına katlanabilecek sabır kalmadı bizde. Ruhumuzda açılan psikolojik yaraları sarabilmek adına hoş gel 2021. Ve lütfen geçen yılı aratma bize. Hayatımızın bir yılını yok sayabiliriz de iki yılı biraz uzun bir zaman.

 

Bu yazı yeni yılın ilk yazısı. Umarım sizle daha uzun zamanlar beraber oluruz. Karşılıklı olmasa da ben anlatmayı çok seviyorum size bu gazetede nereden baksanız yaklaşık yedi yılım var. Ailem gibi oldunuz. Bana bu sıcaklığı ve yazma fırsatı verdiğiniz için Ordu Yorum ailesine çok teşekkür ederim. Bu nedenle gelen yıl güzel de bir yıl.

 

Her yeni yıl kendim için çok şey dilerdim. 2017 yılında ilk kızım dünyaya geldi. Şira’m. İlk göz ağrım. Bir çok yazımın hem kahramanı hem de ilham perisi oldu. Sizle birlikte olmama çoğu zaman aracı oldu. Onun haberi yok ama o benimle çok yol aldı. Ve 2020 yılının benim için güzelliği ikinci kızım oldu. Ayra’m. O da daha farkında olmadan bana neler sağlayacak bakalım. Hangi yazıların kahramanı olup, hangi yazılara ilham sağlayacak. 2021 yılında dört kişilik bir aile olarak girdik. Rabbim hepimize sağlık versin.

 

Nasıl da yeni bir yıl…

Yeni yılı bu sene kutlamadım. Çünkü bir yanım hastanede kızımlaydı. Bir yanım da evdeki büyük kızımla ikiye bölünmüş bir halde, ameliyattan çıkalı üçüncü günüm ve evdeki koltukta yatar vaziyetteydim. Nasip demek ki böyleymiş. Siz ne kadar plan yaparsanız yapın hayat yaşamanız gerekeni önünüze seriyor. Anı yaşamaktan başka çare kalmıyor maalesef.

 

Telaşlar, heyecanlar, koşturmalar…

Her şey o kadar basitmiş ki! Ve bir o kadar da zorlu.

 

Bu yıl iyi gelsin dilerim. Önce sağlık getirsin. Sonra zamsız diyeceğim ama pek mümkün olmayacak bir dilek olmuş olur. Ruhumuzda yaralar açmadan aksın zaman usul usul. Bizi yormadan geçsin. Dilerim ki aklımız ve ruhumuz aynı çalışarak ilerlesin. Zorlamadan, zorlanmadan, kırılmadan, kırmadan, hırçınlık ve huysuzluklardan uzak ilerlesin. Sakinliğe o kadar ihtiyacımız var ki!

 

Gözlerimizin gördüğü ile gönlümüzün aktığı bir olsun.

Sevgili okurlarım;

Bu yıl bittiğinde dilerim ki ağzımızdan çıkan kelimeler “ne de güzel bir yıl oldu” olmasıdır. Tüm kalbimle sağlık ve sıhhatlerinizi ister, yeni yılın huzur getirmesini dilerim.

Şimdilik hoşça kalın.

 

Yorum Gönder

@name x