Bu Kurban Bayramında da Gazetecilerimiz  “ Aykırı Kurban Bayramı Yazıları” yazmaya devam ettiler. Aykırı Bayram yazısı ne demektir. Kocaeli Gazetesinin değerli yazarlarından yazar M. Tahir Ünal’ın 15 Haziran 2024 tarihli “ Aykırı bir Kurban Bayramı Yazısı” başlıklı güncel yazısı aşağıdaki linktedir. Yazı bana göre aykırı değil tam doğru bir kurban bayramı yazısı olmuştur. Açık bütçeler ve enflasyonun kol gezdiği bir memlekette "BAYRAM" hiç olmaz. Ne Kurban ne Ramazan ne de millî bayram olur. Bayramı bize haram eden nedir diye sorarsanız işte tablosu budur.

•          2022 yılı bütçe açığı 278 Milyar ve

•          2022 yılı ek bütçesi açığı 880 Milyar 

•          2023 Bütçesi TBMM de 660 Milyar TL açıkla kabul edilmiştir.

•          2023 Bütçesine ek bütçe olarak çıkarılan 1,1 Trilyon açık ek bütçe de TBMM de kabul edilmiştir.

•          2024 yılında ise Bütçe açığı 2 trilyon 652 milyar TL olarak bütçede yer almıştır.

•          TOPLAM: 5 Trilyon 580 Milyar

Bu tablodan da görülmektedir ki bütçe açıkları sessiz sedasız  adeta teştiden ve takdiren arttırılarak 2024 yılı bütçe açığı. 2 Trilyon 652 Milyar TL ye yükseltilmiştir. Bu rakam Cumhuriyet tarihimizin en büyük bütçe açıklarından biridir.

Bu tablo öyle bir tablodur ki bu tablo varken Bayramlar kutlanamaz. Zaten Türk Milleti 14 Mayıs 1950 den sonra içten gelen, huzur içinde süren ve mutlulukla biten bir Bayram kutlamadı ki.

Bu cümleden olarak Kocaeli Gazetesi’nin köşe yazarı M. Tanzer Ünal’ın Aşağıdaki linkte yer alan “ Aykırı Bir Bayram Yazısı”  önemlidir. Yazarlarımızın genel kanaatlerini yazmıştır. CHP için yaptığı eleştirileri bir dost olarak yapmıştır. Biz bu gibi yazılara genel olarak eleştiri yerine "UYARI " demekteyiz. Ve uyardıktan sonra da " DOST ACI SÖYLER”  diye de eklemek adettir. Yazarın amacı hiç şüphesiz daha çiçeği burnunda CHP Genel Başkanımızı yerden yere varmak değildir.  14 Mayıs 1950 de 3 TL olan bir ABD doları bu gün( 15 Haziran 2024 ) te 32.740.000 TL ye çıkaranların işledikleri suçları tarihin karanlıklarına gömerek unutturulmak değildir

 

 

 

 

CHP Genel Başkanı konuştuğu zaman:

 DENK bütçe der.

Denk bütçe yapmadan ayakta duramayız bağımsız kalamayız der.

Atatürk’ün direktiflerinde ve vasiyetinde bunlar yazılıdır der.

Türk milletinin kutladığı açık bütçeli, bu bayram son bayram olsun der.

Açık bütçeler yapan iktidar partileri açık bütçeleri çıkaran TBMM ve  açık bütçeleri kapatmak için açıktan para basan iktidarların eylemleri birer Anayasayı ihlal suçudur. Bu bayram bu noktaya değinmeyelim. Bütün Dünyayı denize döken “ Büyük Türk milletinin” buruk bayramlar yerine görkemli kutlamalar içeren bayramlar hakkıdır. Mehmet Akif Ersoy’un yazdıkları işte tam da budur.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl;

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:

 Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklâl!

·         İşte yılar evvel Mehmet Akif Ersoy’un yazdıkları budur. Hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal demek. Atatürk’ün işaret ettiği de tam bağımsızlıktır Atatürk diyor ki: Bağımsızlığın bütününün korunması için ilk şart bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve DENK olmasıdır.

·         Milli paranın kudretini beynelmilel buhrana karşı masun bulundurmak başlıca gayemizdir

R5uurBu bayram bu kadar gelecek haftaya Anayasamızın 68. ve 69. Maddeleri bu gidişe ne diyor onu birlikte inceleyeceğiz.

2024 Kurban Bayramımız Türk Milletine ve Türk milletinin her ferdine bayram sevinci getirsin. Mutluluk ve gönenç getirsin. Kutlu olsun.

 

https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/20495139/mtanzer-unal/aykiri-bir-kurban-bayrami-yazisi