Eğitim, Ordu Büyükşehir Belediye İtfaiye Daire Başkanlığı Eğitim Şube Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezi tarafından verildi.

İlk yardım Eğitmeni Gözde Nur Aktepe öncülüğünde verilen eğitimde, personellere acil durumlarda ilk yardımın nasıl yapılması gerektiği anlatıldı. Aktepe, teorik bilgilerin yanı sıra uygulamalı eğitimlerle de personelin öğrendiklerini pekiştirmesini sağladı. Eğitimde temel yaşam desteği, yaralanmalarda ilk yardım, kırık ve çıkık durumlarında yapılması gereken müdahaleler gibi konular ele alındı. Katılımcılar eğitim boyunca edindikleri bilgileri uygulamalı olarak deneyimleme fırsatı buldu.

Fatsa Ilk Yardım 1

Heimlich hayat kurtarıyor

Gerçekleşen eğitimle ilgili bir açıklama yapan İlk yardım Eğitmeni Gözde Nur Aktepe, “Fatsa Belediyesi personellerine ilk yardım farkındalık eğitimi kapsamında acil durumlarda ya da bir kaza oluştuğunda yanlış müdahalelerin farkına vararak doğru müdahaleyi nasıl yapmaları gerektiğini öğrettik. Ayrıca tam tıkanma ve kısmi tıkanma olarak karşımıza çıkan havayolu tıkanıklığı günlük hayatta en çok başımıza gelen durumlardan bir tanesi. Kısmi tıkanıklık yaşandığında veya tam tıkanma hastaya yaralıya nasıl müdahale edilmesi gerektiğini arkadaşlara hem teorik olarak hem de uygulamalı olarak göstermiş olduk.

Fatsa Ilk Yardım 2

Heimlich manevrasının önemi bizim için tabi ki çok önemli. Yüzde 80 hasta yaralımızda işe yarayan bir durumdur. Hasta yaralının tam tıkanması durumunda nefes alamaması, konuşamaması, kendini ifade edememesi demektir. Heimlich manevrasının sonucunda biz hasta yaralanın tam tıkanmasını yani solunum yolunu kapatan cismin çıkmasını sağlayarak nefes almasını sağlamış oluyoruz.” diye konuştu.

Diyetisyen Zinet Dilara Türker: Popüler Diyetler Vitamin Eksikliğine Yol Açabilir Diyetisyen Zinet Dilara Türker: Popüler Diyetler Vitamin Eksikliğine Yol Açabilir

Editör: Merve Tepecik