57 yıl önce Ordu'da Karlıbel İşhanı'nda toplanan Ordugücü, Karadeniz İdman Yurdu, Yolaçspor, 19 Eylül ve Ocakspor Kulübü yöneticileri birleşme kararı alırken Ordu'da futbolu tek çatı altında toplarken Orduspor'un temelleri de bu birleşme ile atılmıştı. Orduspor'un ihtirası belirleyen mor ve başarı ile yüz akını temsil eden beyaz renkleri seçmesiyle başlayan süreç logoda ise şehrin bir numaralı üretimi olan fındık kullanıldı. Bu süreçlerin geçilmesinin ardından ise Orduspor geçici yönetim Kurulu, kendi aralarında görev dağılımı yaptı. Devlet memuru olduğu için kulüp başkanlığı yapamayan Ali Ataoğlu yerine Orduspor Kulübü’nün ilk başkanı, iş insanı İbrahim Köksal oldu.

Orduspor'un Türkiye İkinci Futbol Ligi'ne alındığı resmen ilan edildi.

Tarih; 8 Nisan 1967 Cumartesi. Ordu halkının sevinci yere göğe sığmaz olmuştu. Bu sevince ortak olan dönemin bakanları, senatörleri, milletvekilleri 100'e yakın araçlık bir konvoyla Ünye, Fatsa ve Perşembe ilçelerinde halkın yoğun coşkusu, tezahüratlar eşliğinde kente geldiler. Tüm şehir mor-beyaz renklere bürünmüştü. Devlet Bakanı Kamil Ocak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Rafet Sezgin, TFF Başkanı Orhan Şeref Apak omuzlarda 19 Eylül meydanına kadar gelindi. Kapalı Spor Salonu'nda Ordu Valisi Mustafa Karaer'in ve bakanların konuşmalarından sonra Orduspor'un Türkiye İkinci Futbol Ligi'ne alındığı resmen ilan edildi. 


1979-1980 sezonunda Türkiye’yi UEFA Kupası’ndan temsil etti

1967 yılında 5 amatör takımın bir araya gelmesiyle kurulan ve zamanın Futbol Federasyon başkanı Orhan Şeref Apak'ın talimatıyla ikinci ligden Türk Futboluna giriş yapan Orduspor, 1979-1980 sezonunda Türkiye’yi UEFA Kupası’ndan temsil etti. 2010-2011 sezonunda Süper Lig'e yükselen ve iki sene Süper Lig'de mücadele eden Karadeniz'in incisi, küme düştüğü TFF 1.Lig'de ise rekor puan almasına rağmen lig terfi edememişti. Mali açıdan zorluklar yaşayan ve bu süreçin sportif başarısızlığa yansıdığı 2014-2015 sezonuyla birlikte her sezon küme düşmekten kurtulamayan, Orduspor 2018-2019 sezonunda ise son olarak mücadele ettiği 1.Amatör Lig’de şampiyon olmasının rağmen 2.Amatör Lig'e düşürülmüştü.

Tarihinde sayısız başarıları ve şampiyonlukları bulunan, 1979-1980 sezonunda Türkiye’yi UEFA Kupası’ndan temsil eden Orduspor geçen sezon Ordu 2.Amatör Lig'de şampiyon olurken, 57.yaşına girdiği 2024 yılında ise Ordu 1.Amatör Lig'de şampiyon olmak istiyor.
 

Editör: Samet Karadağ