Orduspor’un efsane başkanı olan Ergin Karlıbel, Orduspor’da başkanlık yaptığı dönemlerde Ordu Futbolu ve Türk Futbolu’na büyük katkılar sağlarken özellikle Orduspor’un Ordu’da özkaynaktan oluşan futbolcularla UEFA Kupası’nda mücadele etmesini sağlamıştı. Orduspor’un efsane başkanı olan Ergin Karlıbel, Samet Karadağ ile yaptığı söyleşide Beşiktaş Başkanı Süleyman Seba’nın Ordu’ya gelerek Güven Türközer’i istediğini ancak Güven’in gitmek istememesinden dolayı Beşiktaş’ın kaleci Mustafa Özbey’i alarak Ordu’dan ayrıldığını söyledi.

süleyman seba

Ergin Karlıbel o dönem Beşiktaş’ta Gazi Akınal’ın listesinde yönetici olan Süleyman Seba’nın Ordu’ya geldiğini söylerken ‘’Evdeyim ev telefonum çaldı açtım Süleyman Seba, Ordu’ya gelmişler üç dört yönetici. Hemen ağırladık, Turist Hotel’de kaldılar. Güven’i almaya gelmişler. 500 bin verecekler ama 10 taksit, 50-50 şeklinde ödeyecekler. Herşey hazır, senetler falan. O zaman 500 bin Ordu için büyük para. Süleyman Seba dedi ‘çok güzel işler yapıyorsunuz tebrik ederim, Güven’i alacağız’. ‘Olur’ dedim. Anlaşmayı yaptık.’’ açıklamasını yaptı ama Güven’in gitmediğini söyledi.

Orduspor 1977 78 Web 1024X700

Efsane Başkan Ergin Karlıbel ‘’Biz anlaşmayı yaptık ama sabah Güven aradı geldi ‘Başkan, beni niye gönderiyorsun? Yanlış bir şey mi yaptım, senden para mı istedim? Ben mutluyum, gitmeyeceğim. Sen kaç para verirsen oynarım, dedi’’ Süleyman Seba’yı aradım dedim ‘Güven gitmiyor’. Güven ile konuştular, onlara da aynı şeyleri söylemiş. Süleyman Seba geldi -öyle efendi ki- ‘’biz söz verdik anlaşma yaptık, Güven’e ayırdığımız transfer ücretini başarılı olmanızdan dolayı Orduspor’a da katkımız olsun diye  almayacağız ama elimiz boş gitmek istemiyoruz bari kaleci Mustafa  (Özbey)’i alalım’’ dedi, Mustafa Özbey Beşiktaş’a transfer oldu. Belki o dönem kaleci ihtiyaçları vardı ya da yoktu bilemiyorum ama Güven için gelmişlerdi Mustafa’yı alıp gittiler’’ diyerek yıllar sonra bu anısını paylaştı.

Editör: Samet Karadağ