Ordu 1.Amatör Lig'de Play-Off Çeyrek Finali'nde oynanan maç sonunda yaşanan arbede sonrasında yaşananlar dikkat çekmişti. Maç sonunda ilk olarak iki takım futbolcuları birbirini tebrik ederken bu süreçte mücadelenin hakemi de soyunma odasına gitmişti. Kavganın ilk başladığı esnada emniyet güçlerinin eskortluğu ile hemen soyunma odasına giden hakemin, maç sonu raporunda ‘kavga‘ konusunda bir bilgi vermediği öğrenildi.

İl Futbol Disiplin Kurulu'nda ise Orduspor - Kabadüz Belediyespor maçında yaşanan olayların cezaları ile ilgili olarak 'müsabakasının hakemi tarafından maç sonu yaşanan ‘ kavga ‘ olayına ilişkin olarak düzenlenen ek rapor neticesinde' ibaresinin alması dikkatlerden kaçmadı. Hakemin kavga raporu düzenlememesine rağmen müsabakasının hakemi tarafından maç sonu yaşanan ‘ kavga ‘ olayına ilişkin olarak düzenlenen ek rapor neticesinde cezaların verilmesi soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Futbol Disiplin Talimatı’nın 85/3 ve 85/4 maddeleri uyarınca başlatılan soruşturmada konusunda futbolseverler 85/3 ve 85/4 maddelerini merak ederken bu maddeler ise şu şekilde:

85/3 - Disiplin Kurulu karar verirken hakemlerin ve diğer müsabaka görevlilerinin resmi raporlarını esas alır. Bununla birlikte işitsel veya görsel kayıtlardan da yararlanabilir. Bunlar yalnızca olayın disiplin yönüyle ilgili kanıt olarak kullanılabilir.

85/4 - (4) İncelenen olayla sınırlı kalmak kaydıyla sevk edilmeyen diğer sorumlular hakkında Disiplin Kurulu doğrudan soruşturma ve yargılama yapabilir.