Sözcü Gazetesi yazarı Sayın  Ege Cansen’in 30 Mayıs 2024 günkü yazısının linki aşağıdadır. Bugün Türkiye Cumhuriyetini kuran Büyük Türk Milletine 14 Mayıs 195 0 tarihinde okyanus ötesinden  getirilerek 73 senede montajı tamamlanan açık bütçelerin şiddetli etkisindedir. Sayın Yazar bu etkiyi birçok açılardan inceleyerek Türk Milletine açıklamalarda bulunmuştur. Kendisine teşekkür ederiz. Sağ olsun var olsun. Ama bazı eklemeler yaparak tarihe not düşmek zorundayız.

Soru enflasyon nasıl biter sorusudur. Cevap “nasıl oluşmuşsa tersini yapmakla biter” dir.

Peki, enflasyon nasıl oluşur. Açık bütçe yaparak oluşur. Peki, nasıl biter DENK bütçe yaparak biter. Gerisini Sayın Ege Cansen elinin erdiği dilinin döndüğü kadarını söylemiştir. Onun yazarlığının uzmanlığı sahasına bir diyeceğimiz yok. Ama yukarıdaki ilavemiz bizim 27 senelik devlet adamlığı deneyimimizden gelen ve haddimiz olmayarak araştırmalara derlemelerle yazdığımız kitabımıza (*) dayanarak altını çizerek diyoruz ki; Türkiye’de enflasyon bir ayda biter.  Enflasyon batağına sürüklenen Türk Milleti İstanbul’u alamaz. Viyana kapılarına kadar dayanamaz. Yunanistan dahil bütün dünyayı denize dökemez. İşte 14 Mayıs 1950 de Türkiye’ye açık bütçeleri monte eden dahili ve harici bedhahlarımızın amacı da budur.

Bugün 1919 ve 1922 arasında olduğu gibi Türk Milleti tekrar Haçlıların bileşkesi ile savaşmaktadır. Kıbrıs Barış çıkartmasında bir ABD doları 13 TL idi. Bugün 1 Haziran 2024 te ise 32.270.000 TL dir. Bölelim 32.270.000:13=2.482.300. Bu Kıbrıs Barış Harekâtından sonra gelişen haçlı seferlerinin bir sonucudur. O tarihten sora başımıza 1965 Demirel’in Genel Başkanlığında AP hükümeti dışında demokratik yollarla çoğunluğu alarak iktidara gelen hiçbir hükümet yoktur. Biz Türk Milleti olarak Haçlı seferlerinin başladığını dahi 11 Eylül saldırılarından sonra  ABD Başkanı Sayın George W. Bush’tan öğrendik.

https://www.sozcu.com.tr/parayi-sikmanin-sikintisi-p50947

 

27 Mayıs 1960 Bir devrimdir.

27 MAYIS BİR DEVRİMDİR. BAŞLIKLI Sayın Bülent Serim ’in yazısı aşağıdaki linktedir. Yazının yazıldığı kadarı ile her Türk vatandaşı gibi ben de yazısına aynen katılıyorum. Yazılanların hepsi ama hepsi doğrudur. Ancak bir doğru daha var ki o eksik kalmıştır. 27 Mayıs devriminin en gözle görünen sebebi TBMM’de “ Tahkikat Encümeninin “ kurulmasıdır. Ancak 27 Mayıs devriminin Doğru ama gözle görülmeyen bir derin sebebi daha vardır Onu da MGK nin çıkardığı 12 Eylül Öncesi, ve Sonrası adlı kitaptan okuyalım.

“İlk zamanlarda görülen ekonomik ve sosyal refah giderek yerini yokluklara, sıkıntı ve kargaşaya bıraktı Alınan dış borçlar ve krediler oy hesaplarına dayalı yatırımlara kaydırılarak heba edildi ithalata büyük ölücüde hız verilmesi yerli sanayi üretiminin durmasına yol açtı. Büyük çaptaki iç ve dış borçlanmalar, karşılıksız para basma politikası neticesinde paramızın değer kaybına uğraması ülkeyi, ekonomik çıkmazların eşiğine getirdi.”

Karşılıksız para basma açık bütçeler sonucudur.14 Mayıs 1950 de 3 TL olan bir ABD doları 27 Mayıs 1960 ta 10 TL olmuştu. 27 Mayıs 1960 Devriminin en büyük nedeni de budur. Ama gel gör ki 27 Mayıs devrimcilerinin ağzından ilaç için bile olsa DENK bütçe sözü hiç çıkmamıştır.

 

https://www.odatv.com/yazarlar/bulent-serim/27-mayis-bir-devrimdir-23962#google_vignette

 

İptal Edilen  Seçimler Tamamlandı

İtirazlar üzerien YSK tarafından İptal edilen 31 Mart seçimler tamamlandı. CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel gazetecilere yaptığı açıklamada "Seçmen mesajı veriyor veriyor anlamıyorlar. Biz zaten geçen seçimlerde Pınarbaşı'nda seçimi kazanmıştık. MHP'nin milletvekili (Baki Ersoy) önce orada terör estirdi. Hakimleri tehdit etti, küfürler etti. Olmadık şeyler oldu. Seçimler tekrar edildi. Ne oldu? Bugün kazandık. CHP'nin belediye sayısı 409'dan 411'e çıkmıştır. 2 arkadaşımızı da yürekten kutluyorum. Bundan sonra 411 belediyemizle birlikte milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz."  Biz de ekliyoruz. Anadolu topraklarının ve Türkiye Cumhuriyetinin sahibi ve bekçisi, Türk milletidir. Türk milleti 31 Mart 2024 seçimlerinde verdiği kararın  arkasında durmuştur.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ie; “31 Mart'ta kazandığımız #Kayseri Pınarbaşı'nda, hukuksuz olarak verilen seçimlerin yenilenmesi kararına karşı en iyi cevabı halkımız sandıkta verdi. “