İlimiz Ordu’nun Altınordu İlçesi’nde de toplu taşıma araçlarında bazı yetersizlikler olduğunu gördüm. Mevcut araçlar yaklaşık 18 kişilik; orta kısımları oldukça yere yakın ama aracın içine bindiğinizde; üç kademe daha yükselerek; boş koltuk var ise oturabiliyorsunuz. Araç küçük yapılı olduğundan hareket alırken veya durmaya yakın; oldukça içindeki yolcuyu hırpalayan bir konumda; bana göre bu araçlar Altınordu İlçemizin nüfusuna göre hem küçük; hem dardır. Yaklaşık 10 yıldır şehir içi ulaşımında bu araçlar görev yapıyor; artık bunların büyük araçlarla değiştirilmesi gerekiyor.

     Özellikle seri ulaşıma uygun; hantal yapıda olmayan otobüs markalarıyla; yeni otobüslerin alınması son derece uygun olacaktır. Altınordu İlçemizde Saray,  Aziziye, Zaferimilli, Taşbaşı gibi mahallelerimizde; arka lastikleri çift olan; küçük otobüslerin alınması ve işletmeye koyulması sorunu çözecektir.

     Böylece otobüs hatlarında çok sık araçların hareket etmesine gerek kalmayacak; orta büyüklükte; seri ulaşıma uygun otobüsler taşıma sorununu çözecekler; özellikle yakıt maliyetleri çok daha düşük olacaktır. Yapılacak işlerden biri; şehir otobüslerinin geçeceği hatlar üzerinde yol kenarında araç parkına müsaade etmemek; bunun çözümüde; yeterli sayıda ve hacimde İlçe içinde otopark yapmakla sorun çözülecektir.

      Ayrıca yeni marka; seri taşıma araçları alındığında ve işletmeye koyulduğunda; ilçenin bir başından, diğer başına tek araçla gitmek mümkün olacaktır. Yaklaşık bu mesafe 12-15 km arasında olacaktır ki; Kumbaşı Mahallesi bitiminden; otobüse binen bir öğrenci; tek araçla Üniversite’ye gidebilecektir. Böylece bu durumda olan öğrenciler ve diğer yolcular; kolaylıkla tek araçla gidebilecekleri yere gidecekler; zaman kaybı, araç değiştirme ve 2. ücreti ödeme külfetinden kurtulacaktır.  Özellikle üniversite öğrencileri için okullarına gitme, gelmede büyük kolaylıklar oluşacaktır. Şehrin bir bölgesinden; araç değiştirmeksizin Ata Sanayii Sitesine, Otogara, Eskipazar’a, Cumhuriyet Mahallesi deniz tarafına, Akyazı Sahiline gidebilmek tek araçla mümkün olacak; taşımacılıkta çift taraflı; daha tasarruflu ulaşım imkanı gelecektir.