Asgari Ücret Tespit Komisyonunda yer alan işçi, işveren ve hükümet kesimi çalışmalarından sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yeni asgari ücreti  açıkladı; bu sonuca göre asgari ücret 2023 temmuz ayına göre % 49 oranında artmış oldu.

2024 yılında uygulanacak net asgari ücret 17002 tl; brüt ücret ise 20002 tl; yeni asgari ücretin işverene maliyeti 23502 tl  oldu. İşverene yapılan 500 tl asgari ücret desteği 700 tl olarak devam edecek.  Doğrudan yaklaşık 7 milyon; dolaylı bütün çalışanları ve çalışma hayatını etkiliyor.

 Şimdi sıra memur ve memur emeklisinin zamlarında;   4 milyon memur  ve memur emeklisi yapılan sözleşmeye göre aralık ayı hariç;  % 45 eklendikten; artı aralık ayı tüfe;  artı refah payı koyulduktan sonra; memur ve memur emeklisinin artışları belli olacak. Yeni yıldan itibaren SSK, Bağ Kur emeklisinin 5 aylık enflasyon farkı; netleşen zam % 33,66;  aralık ayındaki tüfe miktarının eklenmesi ve refah payının ilavesi ile; SSK ve Bağ Kur emeklisinin maaş artışları belli olacak.

Türkiye’de ücretlerdeki artış; enflasyona paralel gidiyor.  Esas mesele enflasyonun en kısa sürede tek haneli rakamlara indirebilmektir. Enflasyon inmediği sürece; az miktarlı bile olsa, elde olan tasarrufu enflasyon yiyip bitirecek;  satın alma gücü kısa sürede düşecektir.  Ülkemiz  mutlaka alınacak tedbirlerle; enflasyon canavarını yenmeli; her yıl  % 5 - % 7 arası bir büyümeyi sağlıyabilmelidir. Ancak o zaman tasarruflarımızın azda olsa birikimi oluşacaktır.