Üretmek zor iştir. Eleştirmek kolaydır. Örnek olarak sosyal demokratlar verilir. Genellikle sosyal demokrat geçinen muhalif tahife, hiç bir şey üretmez, kulağa hoş gelen sözleri bulur ve eleştirir.

Eleştiri yaparken, dikkat edilmesi gereken en önemli konu “Öğrenilmiş Çaresizlik” dir. Emperyalist ülkeler, toplumları geri bırakmak amacıyla, öğrenilmiş çaresizlik yaratırlar. Tipik örneği Hindistanda yaşandı.

Hindistanın ünlü pasifist lideri Mahatma GANDİ “Mustafa Kemal, Çanakkalede İngilizleri yenene kadar, onları yenilmez sanıyordum” diye yazıyor. İngilizler, öyle propaganda yapmışlar ki, Hint Halkı, kendini ingilizlerden daha aşağıda bir halk olarak kabul etmiş ve İngilizlere üstünlük atfetmiş idi. Zaman tersini gösterdi. Hintliler, aya araç gönderdiler. İngilizler seyrediyor.

Amerika bizde aynı şeyi yaratmaya çalıştı. Amerikan uşakları “SAKARYA AKAR, TÜRK BAKAR” diyordu. 1960 lı yıllarda, ana akım medya yazarları DEVRİM aracı hakkında “KAĞNI YAPAMIYORUZ, OTOMOBİL NEYİMİZE” diye yazıyordu. Amaç, toplumu “öğrenilmiş çaresizliğe” mahkum etmekti. Büyük ölçüde başarılı oldular. Toplumun kendine olan güvenini sarstılar.

Muhalefet, farkına varmadan benzer şekilde davranıyor.

Baykar insansız hava araçları üretti. Muhalifin biri “tekerleri Perşembe pazarından oyuncak uçak” diye dalga geçti. Baykar 37 ülkeye insansız hava aracı satıyor. Bundan memnun olacağı yere, BAYKARI tekelcilik ile suçluyorlar. Halbuki, uluslararsı piyasada, onlarca uçak satan firma var ve BAYKAR onlar ile rekabet ediyor.

Şimdi KAAN adındaki uçağa taktılar. Kaan, 5. Nesil savaş uçağı ve dört ülke üretiyor. Amerika, Rusya, Çin ve Güney Kore. Uçağın askeri üstünlüğü var. Radara yakalanmıyor, görmeden görüyor, vurulmadan vuruyor.

Muhalifler “Motoru F 16, praçaları ithal” diyerek, eleştiriyor.

Ekonomide “son ürünü üretmek” diye bir kavram vardır. Son ürünü üreten onun sahibidir. Ürünü üretmek için, dünyanın her tarafından en kaliteli ve ucuz olanı satın alınır. Dünyada hiç bir üretici, son ürünün, tamamını kendisi üretmez. Örnek olarak mercedes şirketi verilebilir.

Önden çekişli mercedes araçlarda RENO motoru kullanılıyor. Halbuki, mercedes motor fabrikasıdır ve kaliteli motor üretiyor. Reno, önden çekişli araçlarda daha kaliteli ve daha ucuz motor ürettiği için, mercedese motor satıyor. Mercedes, Reno motor kullandığı halde markası etkilenmiyor.

Şu soruyu sormalıyız. İngilizler ve Fransızlar uçak üretiyor. Neden 5. Nesil uçak üretemiyor?

Mesele motorda ya da parçada değil. Onlar bir şekilde bulunur. Zamanla üretilir. Zira, teknolojisi biliniyor. Sorun yazılımdan kaynaklanıyor. Türkiye yazılımda başarılı. Muhalif kesim bu gerçeği göz ardı ediyor.