İşkoliklik

İşkoliklik terimi, hayatınızın geri kalanını etkileyecek noktaya kadar işle sürekli meşgul olmaya verilen bir isimdir. İşkoliklikten muzdaripseniz, boş zamanlarınızda bağlantınızı kesemez veya boş zamanınızın tadını çıkaramaz ve düzgün bir şekilde dinlenemezsiniz.

Ayrıca, düşündüğünüzün aksine, işteki performansınız da etkileniyor. Aslında, kronik yorgunluk, sürekli kaygı ve endişe sonunda sağlığınıza zarar verir, bu nedenle iş performansınız da etkilenir.

İşkolikliğin nedenleri

Neden işinize bağımlı hale geldiniz? Gerçekte, genellikle işin kalitesinden kaynaklanmaz. Aslında, bağlantıda kalma arzunuz, aktiviteyi hoş gördüğünüz için değil. Hatta, baskın zihinsel durumunuz strestir. Öyleyse neden ondan uzaklaşmıyorsunuz? Bakalım.

Hırslı ve mükemmeliyetçisiniz. Sonuç olarak, stimülasyona ihtiyacınız var ve bağlantıyı kesemiyorsunuz.

Kendinizi vazgeçilmezmiş gibi hissediyorsunuz ve yokluğunuzda iş zincirinin dağılacağından ve bunun geri döndüğünüzde getireceği sonuçlardan korkuyor olabilirsiniz.

Her zaman bağlı kalma ihtiyacı içinde cep telefonunuzu aşırı derecede kullanıyorsunuz. Bu, boş zamanlarınızda iş bildirimlerini görme eğiliminde olduğunuz anlamına gelir.

Şirketiniz tarafından baskı altında hissediyorsunuz, bu da boş zamanlarınızda sizi rahatsız ediyor ve sonunda çalışmaya başlıyorsunuz.

İş, evde kötü bir ortam veya zahmetli bir yas gibi diğer hoş olmayan durumlardan sizin için bir sığınak görevi görür.

Kişisel değeri iş değeriyle eşitliyorsunuz. Ayrıca, yarım kalmış bir görevle işi bırakmanın kötü olduğuna ve hiç ara vermeden üretkenliğinizi sürekli olarak artırmanız gerektiğine inanıyorsunuz.

Belirtiler

Gördüğünüz gibi, eğer bir işkolikseniz, şirketin zorlaması veya tacizi nedeniyle işinizle (fiziksel ve zihinsel olarak) bağlantınızı kesemezsiniz. Yoğun ve takıntılı duygusallığa eklenen bu yaşam ritmi, somatize ederek aşağıdaki gibi semptomlar üretir:

Yoğun psikolojik stres.

Tükenmişlik sendromu.

Uyku problemleri.

Kronik stres nedeniyle sindirim sistemi, cilt veya saçla ilgili sorunlar.

Panik atak geçirme noktasına varan kaygı, yoğun anksiyete

Cep telefonlarının aşırı kullanımı.

Ayrıca, daha önce de belirttiğimiz gibi, bu zihinsel durum kişisel yaşamınızı da etkiler.

İşkoliklikten muzdarip olmaktan nasıl kaçınılır

Belki de eğer patronlarınıza kalsaydı, yorgunluktan ölene kadar durmadan çalışacağınızı düşünüyorsunuz. Muhtemelen, sizi mutsuz etmekten başka bir şey yapmayan üretken olma ihtiyacıyla sürekli olarak bombalandığınızı da düşündünüz.

Bu şekilde düşünüyorsanız, bu iyiye işaret çünkü işkolikliğe karşı kalkanınızı oluşturmanın ilk aşamasına geldiniz demektir. Bu, düşüncenin yapısökümünü içerir. Hiç kimse toplumun etkisinden özgür değildir, ancak kişisel değerlerinizi yeniden ayarlayabilir ve çalışmak için yaşamak için değil, yaşamak için çalışmaya karar verebilirsiniz.

Ayrıca, özellikle işiniz gerçekten zorluysa veya daha iyi bir iş bulana kadar taciz yaşıyorsanız, belirtilerinizi belirlemek için bazı rutin ruh taramaları yapmak iyi bir fikirdir. Bu durumda, ofis kapısından çıkarken veya bilgisayarınızı kapatırken öz bakımınıza ve bağlantıyı kesmeyi öğrenmeye odaklanmalısınız.