Cumhurbaşkanı 54 lira olarak fındık destekleme fiyatını ilan etti. Bu fiyat, Giresun kalite fındık içinmiş. TMO Ordululara, 52 lira size yeter de artar, uygulaması yapıyor.

Resmi makamlar amele yevmiyesini 216 lira olarak belirledi. Bu fiyata işçi bulmak imkansız. 300 liradan aşağı amale yevmiyesinden söz dahi edilemiyor. Daybaşı çift yevmiye. 25 kişiye bir daybaşı. Çuvalcı da lazım. Artık, peşçilik işinden vaz geçtim. Kalan kalsın. Zaten kendini ödemiyor.

Bu gün altı gündür amele bahçede. Fındık işi zor iş. İlk gün, 69 kişi geldiler. İkinci gün 50 ye düştüler. Dün 49, bu gün 43. Sürekli azalıyor. Normal. Nemli havada çalışmak için çok sağlıklı olmak gerekiyor. Gözümüz havada. Yağmur yağacak diye ödümüz kopuyor.

Amele bu yıl yeni bir talep ile geldi. Kuşluk istiyor. Atillaya, hediyemiz olsun dedim. Fındık işi çalışana, ilave enerji gerektiriyor.

Bu sene amele kalabalık. Harmanda yer de kalmadı. Bir gün güneş yese, çıkanı patoza verin, diye tembihledim. İnşallah yarın, patoza ilk partiyi vereceğiz. Vereceğiz de ''nasıl kurutacağız'' sorusuna, kimse cevap veremiyor.