Günümüzde özellikle büyükşehirlerde toplu taşımada ki başarı; yollarda başta özel araçlar olmak üzere; diğer araçlarında en az düzeye düşürecek; böylece aşırı trafik yoğunluğu en aza inecektir. Büyükşehirlerde özellikle yağışlı havalarda kurallara uygun seri taşıma; özel araçların kullanımını da en aza indirecek; böylece yollardaki aşırı yoğunluk çok aza inecektir.

Dünya’da petrolünde bir ömrü elbette vardır. Güneşin haricindeki hiçbir kaynak sonsuza kadar devam edebilecek durumda değildir. Petrole aşırı talep; petrol fiyatını artıracak; böylece taşıma maliyetlerini yukarı seviyelere doğru çekecektir. Özellikle Ülkemizde son yapılan petrol keşifleri çok pozitif gitse dahi; bugünkü tüketimin ancak % 18 ini karşılıyabileceği, konunun ilgilileri tarafından açıklanmıştır.

Toplu taşımada kullanılan; şehiriçi otobüslerin olabildiğince elektrikli araçlardan oluşması; taşıma maliyetlerini bugünkünün çok daha aşağısına çekebileceği ortadadır. Kaldi ki otomobillerin, taksilerin, özel araçların çoğunlukla elektrikli araçlara dönüşmesi; enerji tüketimini elektriğe çevirecek; bugünkü şartlarda tüketim maliyeti çok aşağılara inebilecektir. Ayrıca petrole aşırı yüklenme ortadan kalkacağından, petrol fiyatları normale inecek; özellikle ithal kaynaklardan gelen petrole; ödüyeceğimiz fatura çok aşağı rakamlara düşecektir.

Diğer toplu taşıma araçları metro, tren, tramvay; elektrikli sistemle çalıştığından; ve kendi özel yapılmış yollarından gittiğinden; sistem gayet güzel şehiriçi toplu taşıma problemini çözecektir.