Son yıllarda hava sıcaklıkları; çok uzun yıllarda yapılmış verilere göre; daha yukarılarda seyrediyor. Belki de bu nedenden hem İlimiz Ordu’da hem Karadeniz Bölgemizde ve Ülkemizde hava olması gerekenden (uzun yıllar yapılmış meteorolojik ortalamalar) daha sıcak; bu yüzden olsa gerek; İlimiz Ordu’da da bu yıl sıfır yüz metre rakım arasına kar yağmadı. 2023 yılında Ülkemizde  hava sıcaklığının uzun yıllar ortalamasının 1,5 derece üzerinde seyrettiği açıklandı.

      Şu anda 2024 yılını yaşıyoruz. Yazıyı yazdığım günlerden birkaç gün öncede dahil; şimdilerde hava sıcaklığı; İlimiz Ordu’da gün üzeri 18 ila 22 derece arasında arasında değişiyor. Gece sıcaklıkları mevsim  normallerinde; sıcaklıkların mevsim normallerine inmesi Cuma günü (meteoroloji hava raporu ) gerçekleşecek

       Bu hava şartları İlimiz Ordu’da; belki de meyvelerin erken tomurcuk veya çiçek açmasına yol açabilir. Bu durum daha ilerideki tarihlerde don olayı yaparsa; tarımsal yönden zararlı olabilir. Pazar günü Çambaşı’nda Kayak Tesisleri’nde  yeterli seviyede kar görünüyordu. Bu sıcak hava gün ortası devam ederse; bu kar eriyip kaybolabilir. Bu kayak sezonunda Türkiye Geneli’nde kayak tesisi olan; illerde de beklenen tarihlerden çok geç gerçekleşti Havaların iyi gitmesi kayak tesislerindeki karların erken erimesine yol açabilecektir. Bu şartlarda kayak tesislerinin olduğu yerlerdeki turizm tesisleri beklenen girdiyi sağlıyamayabilir. Ancak işin iyi bir tarafı da var. Yağışlar yönünden;  beklenenden daha iyi durumda; bu nedenle barajlardaki içme ve sulama suları birikimi yakın yıllardaki durumdan daha iyi.