2023 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre Ordu’nun nüfusu 775800 dür. Kilometre kareye düşen kişi yoğunluğu ise 130 kişidir.

     Ulaşım ağıda Karadeniz Sahil Yolu olarak doğudan batıya; bütün Türkiye’ye yayılıyor. İlimiz Ordu’da;  Ordu Çevre Yolu’nun bir bölümü yapıldı, bir bölümü yapılıyor; ve 2025 yılında biteceği Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu tarafından açıklandı. Ünye’de de  Ünye Çevre Yolu 13,5 km lik yapılıdır. En büyük ihtiyaçlardan birisi Fatsa Çevre Yolu’dur; çünkü Fatsa İlçesi içinde; bütün trafik yükü ana artel Devlet Karayolu’ndadır.

     Ordu’nun  sahil bölgesinden içe giden yollar Ordu’nun en büyük sorunlarından birisi olarak göze çarpıyor. Hernekadar Ordu Mesudiye (Karadeniz Akdeniz) Yolu; Melet Vadisi’nden  geçerek Mesudiye’ye;  devamında da bölünmüş yol olarak Koyulhisar’da; Erzurum, Erzincan, Niksar,  Amasya,  İstanbul Yolu’na bağlıdır. Burada önemli bir sorun yoktur. Ancak; hala Ordu Ulubey, Gürgentepe, Gölköy Yolu yapılmakta; ve özellikle; Gölköylüler bu yolun bitmesini arzulamaktalar. Gölköy’den sonrada bu yolun Ordu Mesudiye yolunda; Mahmudiye birleşimine kadar yapılması son derece önem kazanıyor.  Bu yol Gölköy’den sonrada vadiden gittiğinden sis tutmuyor. Eğer Harçbeli Geçidi (1490 metre) altına gidiş gelişli; tek tüp tünel yapılırsa (takriben 2,5 ila 3,5 km arasında olacaktır); Gölköy Mahmudiye birleşimine sis tutmayan yoldan gidebilmek mümkün olacaktır.

      Bir diğer yol güzergahı Fatsa Aybastı, Perşembe Yaylası, Reşadiye  Yolu’dur. Bu yolun Fatsa Çatalpınar arasının bölünmesi gerekiyor; çünkü dar ve yoğun trafik var. Çatalpınar’dan Perşembe Yaylasına kadar; yolun Karayolları standartlarına çıkarılması gerekiyor.

      Bir diğer ulaşım problemi Karayolları’nın kendi projesi olan Ünye Akkuş Niksar ana ulaşım; bölünmüş yol projesi’nin hemen başlaması; son derece önem kazanıyor. Çünkü bu yol düşük rakımdan gidecek ve yol üzerinde sis problemi olmayacak; ve kış şartları en aza inecektir.  Bu yol üzerinde (bölünmüş yol ) önemli miktarda tünel ve viyadük vardır. Yapım başlarsa Ünye Akkuş, Niksar Tokat üzerinden Türkiye Geneli’ne  bölünmüş yoldan; çok vasıflı  ulaşım mümkün olacaktır.